تصمیم‌گیری در مورد اولویت‌ بندی ایمپلنت دندان و عمل بینی یکی از سوالات متداول در بین افرادی است که به بهبود ظاهر و سلامت خود فکر می‌ کنند. هر دو این جراحی‌ ها می‌ توانند تاثیرات مثبتی بر کیفیت زندگی فرد داشته باشند ، اما انتخاب اولویت بستگی به عوامل مختلفی دارد. ایمپلنت دندان ممکن است به دلایل بهداشتی و عملکردی ضروری‌ تر باشد ، در حالی که عمل بینی معمولاً به دلایل زیبایی انجام می‌ شود. مشاوره با پزشکان متخصص در هر دو زمینه و در نظر گرفتن وضعیت سلامت عمومی، نیازها و اهداف شخصی ، می‌تواند به تصمیم‌گیری مناسب کمک کند.

 

ایمپلنت دندان و عمل بینی - دکتر باقری

 

انجام همزمان ایمپلنت و عمل زیبایی بینی مناسب است؟

یکی از درخواست های سلامت جویان این است که ایمپلنت را همزمان با عمل بینی انجام دهند. اما در این خصوص باید بگویم که بین انجام این دو روش باید یک فاصله زمانی مشخصی وجود داشته باشد تا فرد آسیب جدی نبیند و بدن زمان کافی برای بازیابی و بهبود خود داشته باشد.

در چنین شرایطی بهترین کار این است تا شما از یک پزشک متخصص ایمپلنت دندان خوب و مجرب کمک بگیرید تا وی تعیین کند که بهتر است ابتدا کاشت را انجام دهید یا بینی خود را عمل کنید.

عمل بینی عملی تهاجمی است و انجام هر دو عمل به صورت همزمان می تواند فشار بسیار زیادی را به بدن بیمار وارد کند. در نهایت این امر باعث می شود تا هم عوارض جانبی عمل جراحی افزایش پیدا کند و هم بیمار برای بهبودی به مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

از طرفی دیگر که عمل زیبایی بینی نیاز به جراحی پیچیده و خاصی دارد ، که همین موضوع باعث می شود جراح و متخصص کاشت دندان ، نتواند همزمان با او عمل جراحی را انجام دهد ، چرا که ممکن است خطراتی مانند خونریزی زیاد رخ دهد. از همین رو بهتر است از انجام این دو عمل به صورت همزمان خودداری کنید.

یکی دیگر از خطرات موجود در همزمان شدن عمل بینی و دندان امکان بروز عفونت می باشد. زمانی که دندان و بینی در فاصله زمانی کم انجام شوند به همان نسبت احتمال بروز عفونت را نیز بالا می رود. خطر بعدی نیز احتمال به وجود آمدن حفره بین دهان و سینوسمی باشد که مشکلات بسیار زیادی را با خود به همراه دارد.  

از همین رو پزشکان و متخصصان این حوزه توصیه می کنند تا بهبودی کامل یکی از عمل های درمانی صبر داشته باشید تا بتوانید برای انجام درمان بعدی با خیالی راحت اقدام کنید.

اول ایمپلنت دندان انجام بدیم یا عمل بینی ؟

یکی از پر تکرار ترین سوالاتی که ذهن اکثر متقاضیان ایمپلنت و عمل زیبایی بینی را مشغول می کند این است که اول عمل بینی انجام دهیم یا دندان های خود را درست کنیم؟ برای درمان دندان های خود باید از روش های درمانی استفاده کرد که خیلی سریع به نتیجه برسیم از همین رو باید دقت بسیار زیادی در زمان انتخاب داشت. 

تصمیم ‌گیری درباره اینکه ابتدا عمل بینی انجام دهید یا جراحی ایمپلنت دندان ، به عوامل متعددی بستگی دارد ، اما نکته ‌ای که باید به آن توجه ویژه ‌ای داشت این است که برای انجام کاشت دندان نیاز است تا دهان برای مدت زمان طولانی باز باشد. این مسئله می ‌تواند فشار زیادی بر بینی و ناحیه فک وارد کند. بنابراین ، اگر عمل بینی را قبل از کاشت دندان انجام دهید ، باز کردن طولانی مدت دهان ممکن است بر روند بهبودی بینی تأثیر منفی بگذارد و عوارض جانبی ایجاد کند. 

جراحی بینی نیز معمولاً نیازمند دوره بهبودی خاصی است که در آن بیمار باید از وارد کردن هرگونه فشار به بینی خودداری کند. این دوره می ‌تواند از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. در این مدت ، باید از انجام فعالیت ‌هایی که ممکن است فشار مستقیم یا غیرمستقیم به بینی وارد کنند ، مانند جراحی‌ های دهانی اجتناب کرد. از سوی دیگر، جراحی ایمپلنت دندان نیز فرایندی حساس است که نیازمند دقت و زمان ‌بندی مناسبی برای اطمینان از موفقیت آن است. در این جراحی ، برای کاشت پایه ‌های ایمپلنت ، دهان بیمار باید مدت زمان طولانی باز بماند و این امر می ‌تواند بر روی ناحیه بینی ، به خصوص اگر اخیراً جراحی شده باشد ، فشار وارد کند.

به همین دلیل، پیشنهاد می‌شود ابتدا جراحی ایمپلنت دندان را انجام دهید و پس از آن ، عمل بینی را به زمان مناسب ‌تری موکول کنید. اگر عمل بینی را قبل از کاشت دندان انجام دهید ، باید حداقل یک سال صبر کنید تا از بروز عوارض جانبی جلوگیری کنید. این مدت زمان به بدن شما فرصت کافی می‌ دهد تا بهبود یابد و از هرگونه فشار اضافی جلوگیری شود.