وقتی یکی از دندان های شما از بین می رود یا کشیده می شود ، جای آن برای همیشه خالی خواهد ماند مگر اینکه با استفاده از تکنیک خاصی جای آن را پر کنید. پروتز دندان ، مهم ترین روش جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد. پروتز های دندانی یکی از روش های دندانپزشکی زیبایی است که باعث ایجاد لبخندی زیبا و دلنشین برای افرادی که دندان خود را از دست داده اند می شود. در این مقاله از سایت دکتر محمدرضا باقری بهترین دندانپزشک زیبایی در محدوده ولنجک واقع در شمال تهران ، قرار است به توضیح آن بپردازیم و انواع آن را به شما معرفی کنیم.

 

پروتز دندان

 

پروتز دندان چیست؟

دندان ها به مرور زمان و به دلایل متفاوتی دچار پوسیدگی و آسیب دیدگی می شوند که می توانند بر اثر آن ها از بافت لثه جدا شوند یا شکل طبیعی خود را از دست بدهند. کار پروتز های دندان ، اصلاح طرح لبخند ، ترمیم دندان های افتاده یا تغییر شکل داده شده و همچنین جایگزینی آن ها می باشد. یک پاسخ ساده تر نیز برای این سوال که پروتز های دندان چه چیزی است وجود دارد که برای بیان آن می توان این چنین گفت که پروتز های دندانی در واقع علمی است که به جایگذاری دندان های از دست رفته می پردازد که دارای شاخه های متفاوتی است. به عنوان مثال می تواند به صورت بازسازی و جایگزینی دندان های از دست رفته با استفاده از پروتز های متحرک باشد یا پروتز دندان ثابت که می توانند بریج یا روکش دندانی باشند یا بریج دندانی یا روکش دندانی متکی بر ایمپلنت باشند. پروتز های متحرک نیز می توانند دست دندان یا پروتز های کروم کبالت یا اوردنچر باشند. از این روش می توان در امور زیبایی دندانپزشکی همچون لمینت سرامیکی استفاده کرد. می توان در مواردی که دندان تخریب شده است و نیاز به روکش ندارد استفاده کرد.

برای دریافت مشاوره رایگان از دکتر محمدرضا باقری و همچنین انجام کاشت پروتز دندان می توانید فرم تماس زیر را پر کنید!!

 

انواع پروتز های دندانی

پروتز های دندان به طور کلی به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم بندی می شوند. از نمونه های نوع ثابت می توان به روکش ها و بریج های دندانی و ایمپلنتی اشاره کرد. این نوع پروتز ها به دلیل اینکه نیازی به لثه و بافت نرم ندارند  و کلا بر پایه یا خود دندان یا اوانت منت های که بر روی ایمپلنت قرار می گیرند هستند پروتز دندان ثابت نام گذاری شده اند. برای مدل متحرک نیز می توان به دندان های مصنوعی اشاره نمود که به آن ها دست دندان نیز گفته می شود.

پروتز های ثابت و متحرک به شکل های مختلفی تولید و استفاده می شوند. برای اتصال نوع ثابت آن ها از چسب های مخصوص (سمان) استفاده می شود. این پروسه باید توسط بهترین و متبحر ترین دندانپزشک پروتز های دندانی در یک کلینیک مجهز و خوب انجام شوند تا مشکلی برای افراد به وجود نیاورند.

1 – نوع ثابت

پروتز های ثابت نوعی پروتز هستند که یا متکی بر دندان یا متکی بر ایمپلنت کاشته شده هستند. نحوه اتصال این نوع پروتز ها می تواند با استفاده از چسب های مخصوص این کار یا استفاده از پیچ ها باشد. پس از استفاده از پروتز دندان شما به تنهایی قادر به در آوردن دندان های خود نیستید و این کار تنها توسط متخصص قابل انجام می باشد. پس از قرار دهی آن ها درون دهان ، شخصی متوجه تفاوت آن ها با دندان های طبیعی خودتان نخواهد شد. پروتز های نوع ثابت نیز خود دارای چند نوع مختلف می باشند که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت :

 • روکش تک واحدی دندان

روکش دندان تک واحدی برای مواردی که تاج دندان بیش از 50 درصد تخریب شده باشد مورد استفاده قرار می گیرد ، معمولا برای دندان های است که درمان ریشه شده اند.  

 • بریج دندان

 افرادی که از این نوع پروتز دندان استفاده می کنند معمولا یک یا چند دندان خود را از دست داده اند و یک دندان در اطراف آن ها وجود دارد. با تراش دادن دو دندان مجاور ناحیه بدون دندان ، یک پل یا بریج بین دندان های موجود زده می شود تا ناحیه خالی با استفاده از آن ها پر شده و فرد دوباره توانایی جویدن را به دست خواهد آورد. بریج دندان ، ناحیه بدون دندان را پوشانده و باعث بهبود عملکرد دندان ها و زیبایی لبخند شما می شود.

 

پروتز دندان

 

2 – پروتز های متحرک

در برخی از مواقع نمی توان از پروتز دندان ثابت برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته استفاده نمود. از همین رو در چنین مواقعی دندانپزشک زیبایی و ترمیمی به  متقاضی استفاده از پروتز های متحرک را توصیه می کند. همانطور که از نام آن ها مشخص است ، آن ها را می توان به راحتی در درون دهان قرار داد و هر زمان که خواستید بردارید. بهتر است بدانید که نوع متحرک تنها دندان های مصنوعی نیستند و دارای انواع مختلفی است.

 پارسیل

این مدل با نام دندان تکه ای نیز شناخته شده اند. پروتز های کرم کبالت انواع مختلفی دارد که به شرح زیر می باشد:

 • پروتز های پارسیل اکریلی :

جنس آن ها از آکریلیک بوده و شباهت بسیار زیادی با دندان های طبیعی شما دارند. آن ها دارای پایه های مشابه با لثه هستند که دندان های سفید رنگ بر روی آن ها قرار می گیرند.

 • پروتز کرم کبالت :

این نوع پروتز دندان از آلیاژ کرم کبالت ساخته شده اند و همانند پروتز های دیگر دارای ظاهری همانند لثه می باشند و دندان های که کاملا شبیه به دندان های طبیعی هستند بر روی آن ها قرار می گیرند. در قسمت درونی آن ها گیره ای فلزی وجود دارد که به دندان های اطراف متصل می گردند. ان ها دارای خاصیت انعطاف پذیری نبوده اما استحکام و مقاومت بسیار بالایی در قیاس با پروتز های آکریلی دارند.

 

پروتز دندان

 

پروتز دندان چگونه ساخته می شود؟

آماده شدن و روند ساخت دندان مصنوعی چند هفته طول می کشد از این رو لازم است چند جلسه به متخصص و مطب دندانپزشک مراجعه کنید. از این رو آماده سازی دستگاه های دندانپزشکی چندین مرحله دارد که عبارتند از :

 •  مرحله ابتدایی بررسی فک های بالا و پایین می باشد که با توجه به میزان فاصله ، موقعیت فک ها و هماهنگی آن ها قالبگیری پروتز دندان انجام می شود.
 •  با توجه به قالب گرفته شده از فک ها و لثه ها توسط مواد مخصوصی مانند موم و پروتزهای دندانی ساخته می شود.
 •  در این مرحله پروتزهای آماده شده نصب و جایگذاری می شود.
 •  بعد از آن جهت آسایش و راحتی بهتر ، تنظیمات لازم انجام می شود.

تا چه مدت غذا خوردن با پروتز دندان سخت می باشد؟

در چند هفته اول ممکن است غذا خوردن با دندان های جدید کمی دشوار باشد و فرد نتواند بدون مشکل و به درستی با آن ها غذا بخورد. بنابراین بهتر است سعی کنید هفته های ابتدایی بیشتر غذاهای قطعه قطعه شده و نرم را میل کنید.

 • از جویدن آدامس هنگام استفاده از پروتز دندان اجتناب کنید.
 • بعد از مدتی به راحتی می توانید مواد غذایی جامد را با دو طرف دندان ها بجوید اما بهتر است از خوردن غذاهای سخت و سفت خودداری کنید. زیرا ممکن است آسیب به لثه های شما وارد شود.
 • از خوردن غذاهای سخت و چسبناک خودداری کنید.
 • هنگام استفاده از پروتز ، مسواک نزنید.

اوردنچر محبوب ترین نوع پروتز دندان

زمانی که استخوان های فک به میزان بسیار زیادی تحلیل می رود ، بیماران از لقی دست دندان در زمان صحبت کردن و غذا خوردن شکایت می کنند. برای اینکه این لقی وجود نداشته باشد ، چند عدد پایه در استخوان فک قرار داده می شود که پروتز  های دندان را می توان بر پایه آن ها قرار داد. البته این مورد نیز همانند دست دندان بوده اما مزیتی که دارد این است که موقع غذا خوردن و صحبت کردن ثبات دارد و تکان نمی خورد.

 

پروتز دندان در تهران - دکتر باقری

 

پروتز متحرک دندان به صورت کامل

یکی از معروف ترین پروتز های دندانی ، دندان های مصنوعی هستند که اکثر ما در طول زندگی خود آن ها را از نزدیک مشاهده کرده ایم. همانطور که می دانید این نوع پروتز اغلب در میان بزرگسالان و افراد سالخورده مورد استفاده قرار می گیرد. جایی که فرد تمام دندان های خود را از دست داده است و یک پروتز کامل و یک تکه برای هر فک استفاده می کند. نحوه کار کرد این نوع پروتز در نوع خود و در زمان اولیه بسیار قابل توجه و مهم بود.. اما با گذر زمان و مشکلاتی که بر اثر وجود آن ها برای افراد به وجود می آمد مانند زرد شدن دندان ها ، شکسته شدن و غیره کم کم میزان مصرف آن ها و افراد متقاضی آن کاهش پیدا کرده و امروزه استفاده از ایمپلنت در میان افراد متقاضی بیشتری دارد. از نظر قیمتی باید نیز باید بگویم که این نوع پروتز یکی از ارزان ترین پروتز های مورد استفاده میان افراد است و در دو نوع معمولی و لثه نرم قابل ارائه می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله تهیه شده در این خصوص مراجعه نمایید.

چه عواملی در انتخاب نوع پروتز دندان موثر هستند ؟

در مورد انتخاب نوع پروتز ، تصمیم نهایی را متخصص پروتز های دهانی می گیرد. اما باید بگویم که وضعیت دهان و دندان فرد بیشترین تاثیر را در انتخاب پروتز دارد. اگر تعداد دندان های خراب شده و از بین رفته بسیار کم و محدود باشد ، معمولا پروتز ثابت پیشنهاد داده می شود که برای همان ناحیه قابل استفاده است. اما در مواردی که دندان های بسیار زیادی را بیمار از دست داده باشد ، پزشک برای کاهش هزینه و همچنین کاهش زمان درمان ، پروتز های متحرک را به بیمار پیشنهاد می دهد که بسته به نوع فک و لثه می تواند متغیر باشد.

 

پروتز دندان

 

کاربرد پروتز دندان

همانطور که گفته شد برخی از افراد به دلایل متفاوتی دندان های خود را از دست می دهند که در پی آن از داشتن لبخندی زیبا و جذاب محروم می شوند. این افراد می توانند با استفاده از روش های پروتز دندانی مشکل بی دندانی خود را برطرف کنند و به لبخندی زیبا و جذاب دست پیدا کنند. ایمپلنت دندان و ساخت دندان مصنوعی از جمله خدماتی است که در دندانپزشکی ها ارائه می شود و افراد باید برای انتخاب روش درمانی خود به یک متخصص مجرب و متبحر در زمینه پروتز های دندانی مراجعه نمایند. پروتز های دندانی دارای کاربرد های بسیار متفاوتی است که گاهاً به صورت یک روکش برای بازسازی دندان و گاهاً به عنوان یک روکش ایمپلنت برای جایگزینی دندان از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرد.

برای بیان عملکرد پروتز های دندانی می توان به بازتوانی و نگهداری موثر دهان و دندان ، افزایش زیبایی ، افزایش کیفیت زندگی متقاضیان ، تکلم  و بلع آسان برای افرادی که دندان خود را از دست داده اند و کاهش تحلیل رفتگی استخوان فک اشاره نمود.

آیا ایمپلنت دندان یک پروتز دندان می باشد؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم از آنجایی که ایمپلنت ها نیز می توانند جایگزین دندان های از دست رفته شوند ، زیبایی لبخند را دو چندان کنند ، جویدن غذا و تکلم را برای افراد آسان و راحت کنند یک نوع آن ها محسوب می شوند که به صورت دائمی و ثابت در درون دهان قرار داده می شوند. ممکن است زمانی که این مقاله از سایت دکتر محمدرضا باقری بهترین متخصص پروتز های دندانی در ولنجک را خواندید انتخاب یک نوع از این روش ها بر اساس مشکل و وضعیت دهان و دندانتان برای شما کاری سخت و دشوار باشد. از همین رو بهتر است برای بهره مند شدن از این خدمات به یک دندانپزشک خوب و مجرب در زمینه زیبایی و ترمیم دندان مراجعه کنید تا وی پس از بررسی دندان و فک شما ، بهترین نوع و روش جایگزینی را پیشنهاد دهد.

چگونه از پروتز دندان متحرک مراقبت کنیم؟

بعد از انجام این روش برای اینکه به نتیجه ای مطلوب دست پیدا کنیم و برای سالیان سال از پروتز های دندانی استفاده کنیم نیاز است تا مراقبت هایی را انجام دهیم. این نکته مراقبتی عبارت اند از :

 • اگر از پروتز های دندان متحرک استفاده می کنید بهتر است دو بار در روز مسواک بزنید.
 • در روز های ابتدایی بعد از قرار دادن پروتز های دندانی ثابت یا متحرک آن ها را از دهان خود خارج نکنید حتی در زمان خوابیدن.
 • مراقب پروتز ها در زمان تمیز کردن دندان ها باشید تا به زمین نیافتند.
 • برای تمیز کردن سطح خارجی پروتز ها از مسواک مخصوص دندان مصنوعی استفاده کنید.
 • دهان و لثه ها و مخاط داخلی دهان خود را با یک مسواک بسیار نرم تمیز کنید.
 • هفته ای یک بار دندان مصنوعی را درون محلول ضدعفونی کننده به مدت 8 ساعت قرار دهید.
 • هرگز دندان های مصنوعی را درون ظرف آب نمک قرار ندهید.
 • در زمان حمام رفتن داخل یک محلول تمیز کننده قرار دهید بهتر است این محلول ها را از داروخانه ها تهیه کنید.
 • هرگز پروتز دندان را درون وایتکس قرار ندهید و قبل از پیروی کردن از هر دستوری از سوی دوستان و آشنایان با پزشک خود مشورت کنید.
 • بهترین متخصص ایمپلنت دندان و پروتز های دندانی توصیه می کنند افراد بلافاصله بعد از خوردن غذاهای رنگی پروتز ها را تمیز کنند.

رعایت نکات مراقبتی برای افزایش دوام و ماندگاری بسیار ضروری می باشد و فرد می تواند در طول حیات خود از آن استفاده کند. پس حتما در خصوص نکات مراقبتی که باید انجام دهید از پزشک خود سوال بپرسید و در خصوص هر موضوعی که ذهنتان را مشغول کرده است صحبت کنید. شما می توانید در انتهای این مقاله سوالات خود را نیز از دکتر محمدرضا باقری بهترین متخصص پروتز های دندانی بپرسید.

مزایای پروتز دندان چیست؟

استفاده از پروتزهای دندان کمک می کند تا میزان تحلیل رفتگی استخوان فک کاهش یابد. همچنین کیفیت زندگی بیمار نیز به سبب اصلاح لبخند و راحتی در جویدن غذا و نیز بهبود تلفظ لغات در هنگام صحبت کردن افزایش پیدا می کند.
می شود.

پروتز و ایمپلنت دندان چه تفاوتی با هم دارند؟

پروتز تنها راه حل پر کردن جای خالی دندان از دست رفته در دهان نیست. روش رایج پر کردن دندان‌های از دست رفته، ایمپلنت دندان می باشد. در صورتی که استخوان فک و لثه به میزان قابل ملاحظه ای تحلیل رفته باشد، پروتز دندان توصیه نمی شود و ایمپلنت دندان می تواند روش جایگزین بهتری باشد.
ایمپلنت دندان ، جایگزینی با ثبات تری محسوب می شود و دارای قابلیت جویدن بهتری در مقایسه با دندان‌های مصنوعی می باشد.

تفاوت بریج و پروتز دندان 

در این روش درمانی بریج ، یک دندان یا سه دندان ساخته شده پشت سر هم به دندان‌های طبیعی در طرفین فضای خالی در لثه با استفاده از ابزارهای فلزی یا پلاستیکی یا روکش دندان متصل می‌شود. البته افرادی که تعداد زیادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اند، معمولاً گزینه‌های مناسبی برای استفاده از بریج دندان محسوب نمی شوند.
دندانپزشک متخصص به پشتوانه تخصص و دانش خود و تجربه خود ، گزینه ای را برای بیمار انتخاب می کند که علاوه برطبیعی بود ن وبهبود دادن طرح لبخند ، کیفیت زندگی بهتری را برای فرد ، به همراه داشته باشد.

آیا پروتز دندان بر روی نحوه تلفظ لغات اثر می گذارد؟

ممکن است بعد از قرار گرفتن پروتز در دهان ، تغییر خفیفی در تلفظ برخی از کلمات رخ دهد. البته با تمرین و تکراراین مشکل حل می شود و با سپری شدن یک دوره چند روزه ، حتی با وجود پروتز در دهان می توانید به راحتی صحبت کنبد.

هزینه پروتز دندان در ولنجک و شمال تهران

همانطور که در طول مقاله اشاره شد پرتز ها دارای انواع مختلفی هستند که با تکنیک های متفاوت قابل انجام و اجرا می باشند. از همین رو نیاز است تا در ابتدا تمامی دندان های فرد مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد تا هزینه نهایی اعلام شود. لازم به ذکر است که فاکتور های متفاوتی برای تعیین هزینه استفاده از پرتز های دندانی در ولنجک و شمال تهران وجود دارد که از میان آن ها می توان به نوع روش درمانی ، هزینه لابراتوار در صورت استفاده از روش دندان مصنوعی ، دستمزد دندانپزشک و غیره اشاره نمود. عزیزانی که قصد دارند از پروتز های دندانی در ولنجک و شمال تهران یا دیگر شهر های تهران استفاده کنند ، یا در رابطه با انتخاب روش مناسب برای جایگزین کردن دندان و پروتز دندان از دست رفته خود نیاز به مشاوره دارند می توانند به مطب دکتر محمدرضا باقری واقع در ولنجک شمال تهران مراجعه نمایند.

آیا بیمه هزینه کاشت پروتز را پوشش می دهد؟

بیشتر ارائه دهنده های بیمه ، قسمتی از هزینه پرتز ها را تقبل می کنند. اما با این حال می توانید برای اطلاع بیشتر با شرکت بیمه تماس بگیرید تا از شرایط بیمه در این خصوص آگاه شوید.

سوالات متداول پروتز دندان و پاسخ دکتر باقری به آن ها

 • بعد از  استفاده از پرتز چه احساسی خواهم داشت؟

تجربه و احساس دندان های جدید در هفته های ابتدایی ممکن است کمی برای فرد غریب باشد تا اینکه عضلات زبان و گونه یاد بگیرند که چگونه با آن ها کنار بیایند. چند روز پس از استفاده ، لثه ها ممکن است کمی تحریک شوند و بزاق در دهان بیشتر تولید شود. این مورد تا زمانی است که به دندان های مصنوعی و پرتز جدید خود عادت کنید.

 • آیا پروتز دندانی غیرطبیعی است؟

دندانپزشکان و دندانسازانی که در پروتز های دندانی تخصص دارند ، تمام تلاش خود را می کنند تا این پروتزها جانشینی شایسته برای دندان های طبیعی باشند. با نگاهی به آن ها به راحتی متوجه می شوید نه تنها خیلی غیر طبیعی نیستند بلکه به طرح لبخند هم کمک شایانی می کنند.

 • آیا پرتز های دندان را 24 ساعته باید استفاده کرد؟

در روزهای اولیه پس از آماده شدن شما باید پروتزهای دندان را حتی هنگام خواب در دهان خود نگه دارید تا با وجود مشکلات احتمالی آن ها را رفع کنید. بعد از مدتی می توانید شب ها آن ها را از دهان خارج کنید تا در این هنگام لثه نیز استراحت کند و صبح مجدد از آن ها استفاده کنید. نحوه صحیح نگهداری از پروتز دندان را دندانپزشک به شما آموزش می دهد.