شاید باورش برایتان سخت باشد که بدانید سابقه استفاده از دندان های مصنوعی به 2000 سال قبل باز می گردد. با وجود این که امروزه علم و تکنولوژی در حوزه دندان پزشکی ، پیشرفت بسیار بزرگی کرده است اما به دلیل اینکه هزینه روش های جدید مانند کاشت ایمپلنت دندان بیشتر از دندان های مصنوعی متحرک کامل یا دست دندان می باشد ، اغلب افراد تمایل دارند تا از آن برای جایگزین کردن دندان از دست رفته خود استفاده کنند. ما در این مقاله از سایت دکتر باقری بهترین دندانپزشک پروتز های دندانی در زعفرانیه و شمال تهران ، قصد داریم شما را با این روش جایگزینی دندان آشنا کنیم و بگویم آیا ایمپلنت کردن دندان بهتر است یا پروتز دندانی کامل ؟ ماندگاری پروتز های متحرک کامل بیشتر از یا کاشت دندان ؟ غذا خوردن با دندان های مصنوعی آسان تر است یا ایمپلنت دندان؟ اگر دندان خود را از دست داده اید و اکنون به دنبال روشی برای جایگزین کردن آن هستید اما نمی دانید که کدام یک از پروتز های دندان برای شما مناسب است این مقاله را با دقت بخوانید تا پس از آن بتوانید انتخابی درست و عاقلانه داشته باشید.

 

دست دندان

 

پروتز کامل یا دست دندان

پروتز کامل یا فول دنچر نوعی پروتز متحرک از جنس آکریل می باشد که به صورت سفارشی تهیه می شود تا به خوبی بر روی لثه ها قرار بگیرد. در صورتی که تمامی دندان های بیمار از دست رفته باشند پزشک دندان مصنوعی کامل یا فول دنچر را تجویز می کند اما در صورتی که تعدادی از دندان ها باقی مانده و سالم باشند ، از پروتز های پارسیل کروم کبالت استفاده می شود. از زمانی که دندان مصنوعی به شما تحویل داده می شود تا روز بعد از ان باید در دهانتان نگه دارید و به هیچ عنوان خارج نکنید. دلیل این توصیه این است که محل زخم های ایجاد شده توسط پروتز برای شما مشخص شود تا در اولین ملاقات با دندانپزشک که اصلاحا به آن جلسه ریکارد گفته می شود و 24 ساعت بعد از درمان می باشد ، بتوان نقاطی را که باعث آرزدگی لثه و مخاط شما شده است را اصلاح کرد. شما در این 24 ساعت تنها پس از غذا خوردن برای تمیز کردن آن مجاز هستید. از آن پس می توانید از دهان خارج کنید و در داخل یک ظرف پر از آب قرار دهید.

فول دنچر یا دست دندان کامل قدرت جویدن و تکلم را بیمارانی که تمامی دندان های خود را از دست داده اند باز می گردند ، دندان های مصنوعی زیبایی دندان ها و صورت را به شخص بر می گرداند و باعث می شود که فرم لب ها ، چانه و صورت در موقعیت درست خود قرار بگیرند. البته باید این نوع جراحی پروتز دندان توسط یک متخصص پروتز های دندانی مجرب و متبحر در زعفرانیه و شمال تهران یا دیگر نقاط کشور ساخته شود و از اصول علمی تبعیت کند تا بتواند نتایجی درست و مطلوب به همراه داشته باشد.

در ابتدا دست دندان گیر و ثبات بسیار خوبی دارد اما به مرور زمان که لثه ها و استخوان های فک تحلیل می روند ثبات کم شده و دهان زخمی خواهد شد. از همین رو بهتر است قبل از تحلیل رفتن استخوان فک و لثه نسبت به جایگزین کردن دندان از دست رفته خود اقدام کنید. البته لازم به ذکر است که بهتر است در رابطه با نوع پروتز دندان انتخابی با متخصص پروتز دندان در زعفرانیه ، شمال تهران یا دیگر مناطق کشور صحبت کنید و از او کمک بخواهید چرا که او تنها شخصی است که از وضعیت دهان و دندان شما آگاه می باشد. وی به دلیل تخصص ، مهارت و تجربه ای که دارد می تواند تشخیص دهد که آیا شما گزینه ای مناسب برای پیوند استخوان و در نتیجه کاشت ایمپلنت هستید یا باید از روش پروتز کامل دندان استفاده کنید.

مقایسه دست دندان با ایمپلنت

 1. کاشت دندان به طور دائمی در محل خود ثابت می باشد و با مرور زمان همانند دنچر ها شل و لق نخواهد شد.
 2. ایمپلنت دندان شخص متقاضی را جوان تر نشان داده چرا که مانع از جمع شدن و تحلیل رفتن استخوان فک می شود.
 3. با استفاده از ایمپلنت ها می توان هر نوع غذایی را جوید.

ماندگاری دندان های مصنوعی

اغلب افرادی که نسبت به دریافت دست دندان اقدام می کنند ، این سوال را که ماندگاری پروتز های متحرک کامل چقدر است ؟ را از متخصص پروتز های دندانی در زعفرانیه و شمال تهران می پرسند. در پاسخ به این سوال باید بگویم که به مرور زمان علاوه بر سایش دندان ها ، بافت لثه و دهان نیز دچار تحلیل می شود  و فک ها نیز به یک دیگر نزدیک خواهند شد. در چنین مواقعی دندان های مصنوعی لق و ناپایدار خواهند شد و قدرت جویدن و صحبت کردن بیمار به مرور زمان کاهش پیدا می کند. برای جلوگیری از این اتفاق باید به طور مرتب و سالانه به دندانپزشک خود در زعفرانیه مراجعه کنید. خوب است بدانید که حداکثر بعد از 5 سال بهتر است نسبت به تعویض دندان های مصنوعی یا لایه دادن زیر دندان های متحرک نزد پزشکتان بروید.

روش های نگهداری از پروتز متحرک کامل

 • برای حفظ سلامت بافت های دهان یا جلوگیری از ایجاد بوی بد در دهان باید به طور مداوم دندان های خود را تمیز کنید. برای تمیز کردن و رعایت بهداشت می توانید از مسواک های نرم همراه با صابون مایع استفاده کنید. با توجه به شکننده بودن دست دندان بهتر است در زمان شستشو ظرفی را تا نیمه آب پر کنید تا در صورت افتادن در داخل آب بیافتد و نشکند.
 • توصیه می شود هرگز برای تمیز کردن دندان های مصنوعی از برس های سفت و خشن استفاده نکنید ، چرا که باعث ایجاد تخلخل در ان شده و باعث می شود به مرور زمان بوی بد در دهان ایجاد شود. برای شستن دندان مصنوعی آب سرد یا ولرم بسیار خوب می باشد. بهتر است به هیچ عنوان از آب داغ برای تمیز کردن آن ها استفاده نکنید چرا که این امر منجر به خم شدن آن می شود و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.
 • شما می توانید برای شستشوی آن ها از شوینده های مخصوصی که دارو خانه ها دارند استفاده نمایید. استفاده از شوینده های قوی تخلخل را بیشتر می شود و دندان سریع تر و بیشتر رنگ می گیرد.
 • اگر دندان مصنوعی تان جرم گرفته بود و این جرم با استفاده از مسواک تمیز نشده می توانید از دندانپزشک خود در زعفرانیه کمک بگیرید. مطمئن باشید اگر بعد از خوردن غذا به طور مرتب دندان ها تمیز شوند ، جرم نخواهد گرفت.
 • هرگز دست دندان را در یک محیط خشک قرار ندهید حتی برای مدت زمان کوتاه ، شب ها نیز در صورتی که از آن استفاده نمی کنید ، آن را درون یک لیوان آب قرار دهید. توجه داشته باشید که محیط خشک هم باعث تاب برداشتن دندان شده و هم ممکن است باعث شود دیگر نتوانید از آن استفاده کنید.
 • در صورتی که به هر دلیلی پروتز متحرک کامل دچار اسیب دیدگی یا شکستگی شد ، بهتر است هرگز کاری را برای اصلاح آن انجام ندهید و از یک دندانپزشک متبحر و مجرب در زعفرانیه و شمال تهران کمک بگیرید. دستکاری کردن شما باعث می شود دنچر دیگر قابل استفاده نباشد.

نحوه ساخت دست دندان

برخی از افراد کنجکاو هستند که بدانند که چگونه دنچر ساخته و ارائه می شود. در ابتدا باید بگویم که روند ساخت دنچر ها بسیار طولانی بوده و ممکن است چند هفته یا چندین جلسه طول بکشد. زمانی که دندانپزشک شما دندان های شما را معاینه کرد و تعیین نمود که کدام روش درمانی برای شما مناسب است ، مراحل زیر انجام می شود.

 • قالب گیری

اولین مرحله برای ساخت دست دندان ، تهیه قالب و نمونه از فرم دهان و فک می باشد. طی این پروسه روابط فک ها با یک دیگر اندازه گیری شده و میزان فاصله میان آن ها تعیین می شود.

 • ساخت مدل گچی ، مومی یا پلاستیکی

پس از تهیه قالب نیاز است یک مدل که شکل و موقعیت دقیق دندان ها را نشان می دهد ساخته شود. شما در این مدل چندین بار دنچر را پیش از ساخت نهایی برای رنگ ، شکل اندازه و تطابق  مشاهده و ارزیابی خواهید کرد.

 • ساخت دست دندان نهایی در لابراتور

پس از تهیه مدل دندانپزشک برای ساخت دندان مصنوعی در زعفرانیه ، مدل را به لابراتوار برای ساخت ارسال می کند. لابراتور نیز بر اساس فرم مدل ، اندازه ها و مشخصات دیگر او دنچر را می سازد و در نهایت برای تحویل به دندانپزشک مربوطه ارجاع داده می شود.

 • تنظیم دست دندان

مرحله آخر در تهیه و ساخت دندان مصنوعی تظیم کردن دنچر ساخته شده می باشد. در این مرحله دندان پزشک برای بررسی نهایی دنچر ساخته شده را درون دندان بیمار قرار می دهد و آن را به خوبی ارزیابی می کند. در صورتی که مشکلی در دنچر وجود داشته باشد ، به عنوان مثال بزرگ تر باشد یا به سختی بر روی لثه قرار بگیرد بهترین دندان پزشک دست دندان زعفرانیه آن را به لابراتور ارسال می کند و مرحله قبل مجدد انجام می شود.

 

دست دندان - دکتر محمدرضا باقری

 

 

اهمیت قالب گیری دندان ها برای ساخت دست دندان

همانطور که اشاره شد یکی از مراحل ساخت دندان های مصنوعی قالب گیری است. ساخت انواع نایت گارد ها ، ریتینر ها ، تاج و پروتز ها به صورت عادی نیز امکان پذیر است اما با قالب گیری دندانپزشک و لابراتوار سنجش دقیق تری از دندان ها و همچنین ساختار کلی دهان به دست خواهد آمد و درمان با دقت بیشتری انجام می شود. به طور کلی به دو دلیل زیر قالب گیری دندان ضرورت دارد که در ادامه ان ها را بیان خواهیم کرد.

 • جلوگیری از عدم تناسب

با قالب گیری از دندان ها جنبه های مختلف دهان بیمار مانند لثه ها و دندان ها با دقت بسیار زیاد نشان داده می شود. گزینه های دندانپزشکی که بدون استفاده از قالب گیری ساخته و تولید می شوند ممکن است برای دهان بیمار کمی بزرگ یا کوچک باشد و همین موضوع باعث ایجاد ناراحتی و آزار در فرد شود. با قالب گیری می توان دست دندان مناسب با دهان و فرم دندان های بیمار ساخت.

 • جلوگیری از ترمیم های نادرست

تکنیک های ضعیف در قالب گیری دندان می تواند تا حد بسیار زیادی باعث پارگی یا فاضله زیاد فضای حاشیه ای شود و در نتیجه کیفیت ترمیم را تحت تاثیر قرار دهند. از این رو می تواند عملکرد نامناسبی را به دنبال داشته باشند. بنابراین برای جلوگیری از کار های تکراری و همچنین صرف هزینه و زمان اضافی بهتر است از یک دندانپزشک مجرب و متبحر در زمینه قالب گیری و ساخت دست دندان کمک بگیرید. به بیانی دیگر اطمینان حاصل کنید که دندان پزشک پروتز های دندانی شما دارای تجربه و مهارت کافی برای انجام این پروسه می باشد.

به یاد داشته باشید که قالب گیری از دهان برای ساخت دندان مصنوعی دارای انواع مختلفی است.

تفاوت دست دندان با دیگر روش های جایگزینی

 • تفاوت با اوردنچر

در برخی از مواقع فک بالا گیر کافی را برای استفاده از دندان مصنوعی دارد ، اما فک  پایین به دلیل اینکه استخوان تحلیل رفته است و حرکت زبان وجود دارد بیشتر حس لقی وجود دارد. می توان با گذاشتن چند پایه پروتز دنچر را به اوردنچر تبدیل کرد که ثبات بیشتری دارد ، ماندگاری بیشتری دارد.

 • تفاوت با روکش ها

جنس دست دندان ها می تواند از آکریل یا کامپوزیت باشد. کامپوزیتی ها مقاومت بیشتری در برابر سایش دارند ، کمتر رنگ می گیرند و زیبایی بیشتری دارند. اما در کل هیچ کدام از آن ها قابل قیاس با روکش های دندان نمی باشد. روکش های دندان از جنس سرامیک هستند مانند دندان مصنوعی قابلیت جویدن ندارد و بیمار باید سعی کند از دو طرف شروع به جویدن کند ، از لقمه های کوچک استفاده کند تا به تدریج بتواند به دندان مصنوعی عادت کند و راحت غذا بخورد.

 • تفاوت با پروتز های ثابت فول فیکس

بیماری که بخواهد 14 عدد پایه قرار بدهد و پروتز ثابت دریافت کند یا اینکه از دنچر استفاده کند. جدا از بحث هزینه ، میزان تحلیل استخوان نیز مهم می باشد. بعضی مواقع اینقدر استخوان در ناحیه قدام بالا یا در دیگر نواحی تحلیل می رود که لب خیلی به سمت داخل فرو می رود که شما با پروتز ثابت نمی توانید روی ایمپلنت یک روکش حجیم قرار دهید تا لب ها به موقعیت درست خود باز گردند. از همین رو ناچار  هستید تا از پروتز های دندان متحرک دنچر یا اوردنچر استفاده کنید که اصطلاحا فلنج دارند که همان پلاستیک اطراف آن می باشد که می تواند باعث بیرون تر رفتن لب شود و صورت نمای عادی داشته باشد. به طور کلی می توان گفت در صورتی که استخوان فک تحلیل رفته باشد و نتوان از پروتز های ثابت فول فیکس استفاده کرد ، دست دندان بهترین گزینه می باشد.

مدت زمان استفاده از پروتز کامل

در روز های ابتدایی بهتر است تا در اکثر مواقع از دست دندان استفاده کنید تا مخاط دهان شما سریعتر به وضعیت کنونی عادت کند. اگر بنا به هر دلیلی نتوانستید از دندان های مصنوعی خود به مدت طولانی استفاده کنید ممکن است جایگزینی مجدد آن ها بسیار مشکل باشد. بعد از گذاشت مدت زمان کوتاهی که به دندان های جدیدتان عادت کردید شما می توانید تا شب ها آن ها را از دهان خود خارج کنید تا بافت های دهان شما کمی استراحت کنند و سلامتی آن ها حفظ شود. پس از آن می توانید صبح ها مجددا در دهان خود قرار دهید و از آن استفاده کنید.

مراقبت از بافت های دهان

مراقبت از بافت های دهان یکی از کار های مهم و ضروری است که افراد بی دندان باید با دقت و به درستی انجام دهند. هر روز صبح پیش از اینکه مجددا دست دندان را در داخل دهان خود قرار دهید بهتر است با استفاده از یک مسواک نرم لثه ، زبان و کام خود را تمیز کنید و به جریان خون آن کمک نمایید. به یاد داشته باشید که سالم باقی ماندن بافت های دهان می توانند تداوم استفاده از پروتز کامل را تضمین کند.

بروز تغییر در تکلم بعد از قرار دادن دست دندان

یکی از مهم ترین مباحثی که در زمینه پروتز دندان مصنوعی مطرح است این است که ایا استفاده از دندان های مصنوعی باعث ایجاد تغییر در صحبت کردن می شود؟ در این خصوص باید بگویم که پروتز کامل باعث تغییراتی در ادای برخی از کلمات می شود که برای بهبود این وضعیت نیاز به ترمین دارید و روش تمرین آن نیز صحبت کردن با صدای بلند است. برای اینکار می توانید یک روزنامه یا یک کتاب بردارید و بلند آن را بخوانید یا در زمان صحبت کردن صدای خود را افزایش دهید. اگرد دندان های شما در زمان صحبت کردن به یک دیگر برخورد می کنند و صدا می دهند بهتر است برای اصلاح آن ها به بهترین دندانپزشک دست دندان زعفرانیه انتخابی خود مراجعه کنید تا وی اصلاحات مورد نیاز را بر روی دندان مصنوعی اعمال کند. ممکن است در زمان خندیدن یا سرفه کردن یا حتی حرف زدن دندان های شما کمی جا به جا شوند که در این رابطه نباید نگرانی خاصی پیدا کنید چرا که طبیعی است و زمانی که دهانتان به آن عادت کند این مشکل برطرف می شود.

آیا چسب دندان مصونوعی ایمن است؟

چسب دندان مصنوعی ماده است که در سمت زیرین دست دندان و در تماس با لثه ها قرار می گیرد و برای گیر بیشتر آن مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع چسب ها ممکن است به صورت کرم یا پودر ، معطر یا حتی بدون بو وجود داشته باشند که شما عزیزان می توانید از دارو خانه ها تهیه و استفاده کنید. به یاد داشته باشید که اگر این مواد به طور افراطی برای پر کردن خطا های پروتز نامناسب مورد استفاده قرار گیرند ، می توانند برای بافت نرم و سخت زیرین دندان ها مضر باشند و در نهایت باعث بروز التهاب در بافت نرم شود. 

آیا کاشت دندان مصنوعی باعث تغییر چهره یا لبخند می شود؟

بهتر است به یاد داشته باشید که پروتز های دندانی بسیار شبیه به دندان های طبیعی ما انسان ها ساخته می شوند و تفاوت جزئی در شکل ظاهری آن ها وجود دارد. در واقع دندان های مصنوعی یا دست دندان ها برای بهبود زیبایی چهره و لبخند طراحی می شوند نه بدتر کردن ظاهر آن. از همین رو می توان گفت با استفاده از کاشت فول دنچر ها ، می توان زیبایی چهره و لبخند خود را افزایش دهید. علاوه بر آن نیز با استفاده از پروتز های دندانی ، جای خالی دندان های نداشته شما پر شده و پشتیبانی خوبی از گونه ها و لب ها ایجاد می شود و در نتیجه صورت شما پرتر و جوانتر به نظر می رسد و چین و چروکی که اطراف لب و دهان شما به دلیل نبود دندان به وجود آمده است کمتر می شود.

اگر دندان های مصنوعی را مرتبا تمیز نکنیم چه می شود؟

یکی از سوالاتی که در این زمینه پر تکرار است و باعث می شود که خود دندانپزشکان بعد از ارائه دست دندان در زعفرانیه ، به بیمار گوش زد کنند این است که اگر دندان های خود را مرتبا تمیز نکنیم چه اتفاقی می افتد؟ برخلاف دندان های طبیعی خودمان که در صورت تمیز نکردن آن ها با پوسیدگی دندان و از بین رفتن دندان رو به رو می شویم ، در این روش جایگیزی دندان شاهد این مشکلات نخواهیم بود اما با مشکلاتی جدی تر و شدید تر که واقعا اذیت کننده هستند رو به رو خواهیم شد. اگر دست دندان را به درستی و به صورت مرتب تمیز نکنید با مشکلاتی مانند بوی بد دهان ، پوسیدگی دندان های طبیعی ، عفونت بافت لثه و فک رو به رو خواهید شد. از همین رو بهتر است حداقل دو بار در روز دندان های خود را تمیز کنید.

پروتز دندان لثه نرم

در واقع لثه نرم به صورت یک لایه با ضخامت 1 الی 2 میلی متری در زیر لثه سخت پروتز به مدت کوتاه استفاده می شود تا تورم یا التهابات به وجود آمده در لثه بیمار برطرف شده و بستر مناسبی برای دریافت پروتز با لثه سخت فراهم گردد. اگر پروتز ابتدایی با لثه نرم قرار باشد برای همیشه مورد استفاده قرار گیرد ، هر چند در ابتدا استفاده از آن بسیار راحت و بی دردسر می باشد ، اما به مرور زمان نه تنها کارایی آن بسیار کمتر می شود بلکه باعث تخریک بافت لثه باقی مانده در دهان بیمار می شود. در کنار تمامی این موارد نیز باید ذکر گردد که تمیز نگه داشتن و تمیز کردن پروتز های انعطاف پذیر یا نرم بسیار سخت تر از دست دندان هایی با لثه سخت می باشد و احتمال رشد انواع باکتری ها و قارچ ها در آن بسیار زیاد می باشد.

قیمت دست دندان در زعفرانیه تهران 

قیمت پروتز کامل دندان به عوامل مختلفی اعم از نوع دندان انتخابی ، دندان فک بالا یا پایین یا هر دو ، تخصص دندانپزشک و غیره بستگی دارد. حتی منطقه جغرافیایی که کلینیک یا دندانپزشک مورد نظر شما در آنجا قرار دارد در هزینه نهایی درمان تاثیر می گذرد.