دندان هایتان به خاطر خوردن نوشیدنی های همچون قهوه و چای زرد شده اند ؟ سیگار می کشید و به این خاطر دندان های زردی دارید؟ به خاطر داشتن دندان های بدرنگ اعتماد به نفستان کاهش پیدا کرده است و نمی توانید به راحتی در میان جمع دوستانتان بخندید؟ یکی از بهترین و محبوب ترین روش های سفید کردن دندان بلیچینگ دندان است که در داشتن لبخندی زیبا و جذاب بسیار تاثیر گذار می باشد. با ظهور روش هایی جدید در عرصه دندانپزشکی اکنون داشتن لبخندی زیبا و جذاب دیگر یک آرزو و درخواست سخت نمی باشد. شما با استفاده از این روش دندان های سفید ، درخشان و زیبایی خواهید داشت. اگر متقاضی انجام بلیچینگ هستید و می خواهید با مزایا و معایب آن آشنا شوید و بدانید که نتایج آن چقدر دوام دارد این مقاله از سایت دکتر محمدرضا باقری بهترین دندانپزشک و متخصص پروتز های دندانی زعفرانیه و شمال تهران را از دست ندهید.

 

بلیچینگ دندان

 

بلیچینگ چیست؟

رنگ مینای دندان ها به دلیل استفاده از موادی همچون قهوه ، چای ، تنباکو و غیره تغییر می کنند. با وجود اینکه بسیاری از لکه های موجود بر روی دندان را می توان با استفاده از روش سفید کردن دندان برطرف کرد ، اما این امکان وجود دارد که مراحل سفید سازی دندان برای کسانی که دندان های حساسی دارند کمی ناراحت کننده و آزار دهنده باشد ، بلیچینگ دندان در زعفرانیه و شمال تهران یا دیگر نواحی ایران یکی از روش های سفید سازی دندان های زرد و بد رنگ با استفاده از یک سری مواد ویژه می باشد این روش می تواند بد رنگی های دندان را که به مرور زمان به وجود آمده اند را برطرف سازد. دندان های زرد رنگ نسبت به دندان های مایل به خاکستری به این روش درمانی پاسخ بهتری می دهند.

پروسه بلیچینگ را می توان هم در مطب دندانپزشک انجام داد و هم توسط خود فرد در منزل. البته لازم به ذکر است که هر کدام از روش های مذکور به مواد خاصی نیاز دارند که با یک دیگر متفاوت می باشند. بلیچینگ و سفید سازی دندان ، با به وجود آوردن دندان های زیبا ، سفید و درخشان باعث بالا رفتن اعتماد به نفس افراد شده و حس زیبایی و آراستگی را به فرد خواهد داد. از آنجایی بلیچ کردن دندان که روشی ارزان قیمت و نتیجه بخش است طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است.

چه چیزی باعث زرد رنگ شدن دندان ها می شود؟

دندان از دو قسمت عاج و مینا تشکیل شده است که مینای دندان بر روی عاج قرار گرفته است. این قسمت ظاهر سفید دندان ها را به وجود می آورد. با بالا رفتن سن به مرور زمان از ضخامت مینای دندان کم شده و رنگ عاج ها نمایان می شود و به نظر می رسد که دندان ها زرد رنگ شده اند. به جز افزایش سن عوامل دیگر همچون سیگار کشیدن ، رژیم غذایی نامناسب ، عدم رعایت نکات بهداشتی ، استفاده از نوشیدنی های رنگی و حاوی قند به میزان بسیار زیاد در زرد شدن دندان ها تاثیر دارند.

گاها دیده شده است که برخی از افراد با وجود اینکه به طور مرتب دندان های خود را مسواک می زنند ، از نخ دندان استفاده می کنند و از نوشیدنی های حاوی قند مصنوعی و رنگ دانه خودداری می نمایند دارای دندان های زرد می باشند. روش بلیچینگ دندان در مقایسه با سایر روش های زیبایی دندان و اصلاح طرح لبخند مانند کامپوزیت و لمینیت دندان صدمه کمتری به مینای دندان وارد می کند و می تواند نتایج طبیعی و زیباتری را به وجود آورد.

بلیچینگ چقدر دندان ها را سفید می کند؟؟

اگر بخواهیم پاسخ این سوال را بیان کنیم باید یک مثال ساده بیان کنیم. می توانید سفید شدن دندان ها را با رنگ تار های مو مقایسه کنیم. برخی از تار ها مو سریع تر رنگ گرفته در حالی که برخی از آنان به آهسته رنگ می گیریند. دندان ها نیز به همین همین شکل می باشند ، از همین رو پیش از معاینه نمی توان به درستی بیان کرد که بلیچینگ دندان تا چه حد می تواند دندان های شما را روشن تر و سفید تر سازد. لازم به ذکر است که رنگ دندان های هر شخصی با دیگری متفاوت می باشد. البته در صورتی که شما به یک دندانپزشک مجرب و متبحر مراجعه کنید ، وی به شما تضمین می دهد تا بهترین و مطلوب ترین نتایج را به دست آورید. زیرا وی برای شما از بهترین و مرغوب ترین مواد استفاده خواهد کرد.

 

بلیچینگ دندان

 

مزیت های سفید کردن دندان

سفید ساختن دندان ها و بلیچینگ کردن آن ها علاوه بر اینکه باعث می شود تا شما دندان های سفید و براق و زیبایی داشته باشید و در نهایت از لبخندی زیبا برخوردار شوید دارای مزایای بسیار زیاد دیگری است که در ادامه شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد.

 • کمک به افزایش اعتماد به نفس

همانطور که می دانید یکی از مزیت های انجام بلیچینگ دندان در زعفرانیه و شمال تهران یا دیگر شهر های ایران به دست آوردن لبخندی زیبا و جذاب می باشد. داشتن دندان هایی زیبا ، سفید ، براق و درخشان به افزایش اعتماد به نفس شما کمک شایانی خواهد کرد. این تکنیک با از بین بردن لکه های موجود بر روی دندان ها که پایدار و همیشگی هستند ، دندان های شما را بسیار روشن تر و درخشان تر کرده و به همین دلیل پس از انجام آن دیگر در زمان لبخند زدن و صحبت کردن خجالت نمی کشید. در نتیجه اعتماد به نفس بیشتری را به دست خواهید آورد.

 • کسب نتایج درمان مثبت در مدت زمان کوتاهی

افراد بسیار زیادی به دنبال تهیه خمیر دندان های هستند که مواد تشکیل دهنده آن باعث برطرف کردن لکه های دندان شود. این کار نه تنها هزینه بسیار زیادی را می طلبد ، بلکه نیاز به مدت زمان طولانی دارد. در حالی که با انجام بلیچینگ دندان می توانید نتایج نهایی را بسیار بهتر از سایر روش های سفید کردن دندان به دست آورید. برای کسب نتایج مطلوب نیاز به طی کردن جلسات طولانی نیست چرا که معمولا با طی کردن یک الی دو جلسه می باشد.

 • روشی محافظه کارانه بودن

از دیگر مزایای بلیچینگ دندان می توان به روشی محافظه کارانه بودن اشاره کرد. چرا که این روش یک روش ایمن و کم تهاجمی است و همانند سایر روش های درمانی نیازی به آماده سازی دندان ها ، تغییر ساختار دندان و در واقع تراش مینای دندان ندارد و در نهایت بدون هیچ آسیبی به دندان ، موجب سفید شدن و زیبایی آن ها می شود.

 • مقرون به صرفه تر بودن نسبت به دیگر روش های درمانی مشابه
 • هزینه این تکنیک به نسبت دیگر روش های سفید سازی دندان ها ارزان تر می باشد.

 

بلیچینگ دندان

 

معایب بلچینگ دندان

 • یکی دیگر از عوارض بلیچینگ دندان ، سفید بودن دندان ها است که دائمی نیستند و با استفاده از رژیم غذایی مانند نوشابه های گازدار ، مصرف دخانیات و غذاهایی که رنگدانه دارند بازسازی و ترمیم می شود.
 • سبب حساسیت در برخی افراد می شود که با توجه به شدت حساسیت رنج می برند اما باید توجه داشت که این مورد دائمی نیست و برطرف می شود.
 • نتیجه این روش قابل پیش بینی نیست و با توجه به سن ، لک دندان و وراثت در افراد متفاوت است ، از این رو نمی توان با قطعیت نتیجه این روش را بیان کرد.

چه زمانی به بلیچینگ دندان نیاز داریم؟

در زیر مینای دندان لایه عاج قرار دارد که در سن بالا به مرور تیره تر می شود و رسوب پیوسته عاج ثانویه دلیل این تیرگی می باشد. ترکیباتی که بلچینگ دندان را تشکیل می دهند عبارتند از :

 • نگهدارنده : این مورد با افزایش کارایی و طول عمر محصول متعادل کننده اسیدیته می شود.
 • استابیلایزر یا پایدار کننده : این ماده از تجزیه ترکیبات بلچینگ جلوگیری می کند.

انواع روش های بلیچینگ دندان

بلیچینگ یا سفید سازی دندان به دو روش قابل انجام می باشد که ما در ادامه به طور کامل به شرح آن ها پرداخته ایم:

سفید کردن دندان ها در مطب

این تکنیک در کلینیک دندان پزشک و توسط یک متخصص مجرب و متبحر انجام می شود. طی انجام آن متخصص از مواد شیمیایی مخصوص با غلظت بالا و مدت زمان کوتاه استفاده می نماید. دندانپزشک دندان های شما را به یک محلول اسیدی آغشته می کند ، سپس یک ماده اکسید کننده به مینای دندان شما می زند و دندان ها را در معرض تابش نور شدید قرار می دهد. بلیچینگ دندان تنها در یک جلسه به مدت 45 دقیقه انجام می شود.

دندانپزشک یا متخصصی که به آن برای انجام بلچینگ دندان در زعفرانیه یا دیگر مناطق شمال تهران مراجعه می کنید باید مهارت و تجربه کافی در زمینه سفید سازی دندان با استفاده از روش فوق داشته باشد تا مواد شیمیایی مورد استفاده طی این روش موجب بروز حساسیت یا ناراحتی همچون درد لثه یا درد دندان نشود. دندانپزشک منتخب شما برای جلوگیری از تماس پیدا کردن مواد شیمیایی مورد استفاده با لثه ها ، از ژل های محافظت کننده مخصوصی استفاده می کند. این ژل ها با استفاده از نور آبی رنگ خاصی در طول انجام بلیچ کردن دندان بر روی دندان ها ثابت می مانند.

در رابطه با هزینه این تکنیک نیز باید بگویم بلیچینگ کردن دندان با استفاده از مواد شیمیایی و در کلینیک نسبت به خانه هزینه بیشتری را در بر دارد. البته لازم به ذکر است که برای اینکه دندان های سفیده شده برای مدت زمان بیشتری استیبل بمانند نیاز است  تا بعد از انجام این پروسه از روش سفید کردن دندان ها در خانه نیز برای مدت زمان کوتاهی استفاده شود که این موضوع باعث می شود دندان ها دیر تر به خود رنگ بگیرند.

 

بلیچینگ دندان

 

سفید کردن دندان ها در خانه

بلیچ دندان در خانه با وجود این که در خانه انجام می شود ، زیر نظر دندانپزشک می باشد. نوع ماده ای که در این روش استفاده می شود با روش قبل متفاوت می باشد. برای انجام این روش دندانپزشک یک قالب از دندان های فرد تهیه نموده و با استفاده از آن در لابراتوار یک تری بلیچینگ می سازد. سپس ژل بلیچینگ درون این تری ها ریخته می شود و بر روی دندان های فرد قرار داده می شود.

مدت زمان مورد نیاز برای اینکه تری بلیچینگ بر روی دندان متقاضی قرار بگیرد تا نتایج مطلوب و زیبایی خلق شود به وضعیت دندان های فرد بستگی دارد ، اما به طور کل نیاز است تا از این وسیله به مدت یک الی شش ساعت در روز استفاده شود. این روش برخلاف تکنیک قبلی سریع نبوده و نیاز به صبر و حوصله بیشتری دارد و همچنین نمی تواند نتایجی همانند روش سفید کردن دندان در مطب به وجود آورد.

چنانچه زمان کافی برای انجام روش فوق نداشتید یا تمایل داشتید بلیچینگ دندان را سریع تر و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهید و دندان های سفید تر و زیباتری داشته باشید ، بهتر است این کار را در مطب بهترین و مجرب ترین دندانپزشک متخصص بلچینگ دندان در شمال تهران را که خود انتخاب نموده اید انجام دهید و سپس از روش خانگی آن برای طولانی کردن نتایج استفاده کنید.  

 

بلیچینگ دندان

 

بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد ؟

یکی از پر تکرار ترین سوالاتی که در این زمینه مطرح است این است که دوام و ماندگاری نتایج بلیچینگ چقدر است؟ پاسخ این سوال به رنگ دندان ها، بهداشت دهان و دندان و همچنین رژیم غذایی شما بستگی دارد. به عنوان مثال اگر فرد از غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی رنگ دانه هستند کمتر استفاده کند می تواند ماندگاری نتایج سفید کردن دندان های خود را افزایش دهد. بهتر است بدانید رنگ دندان ها معمولا یا زرد هستند یا خاکستری ، که دندان های مایل به زرد به بلیچینگ دندان پاسخ بهتری می دهند و همچنین آثار و نتایج به دست آمده از آن دوام و ماندگاری بیشتری دارد به طوری که دندان های که زرد رنگ هستند پس از درمان به مدت 3 الی 10 سال سفید باقی خواهند ماند.

همانطور که گفته شد این مدت زمان به میزان استفاده بیمار از مواد رنگی همچون چای ، قهوه و سیگار دارد اما با این حال نیز می توانیم بگویم میزان ماندگاری نتایج در دندان های زرد رنگ بسیار زیاد تر می باشد در حالی که ممکن است دندان های خاکستری هر 6 ماه یا بیشتر نیاز به درمان مجدد داشته باشند. البته لازم به گفت است که معمولا بعد از گذشت 3 سال ، سفیدی و درخشانی دندان ها کم شده و نیازمند مراجعه و انجام دوباره پروسه درمانی می باشد.

برای سفید کردن دندان چه ماده ای استفاده می شود؟

ماده اصلی که برای بلیچینگ دندان مورد استفاده قرار می گیرد ، ماده ای شیمیایی به نام پراکسید هیدروژن است. پراکسید کربامید نیز در تکنیک خانگی به کار گرفته می شود. تجویز این دو متد باید تحت نظر پزشک انجام شود. این مواد با نفوذ به ساختار کریستالی مینا و رنگدانه هایی که در طی زمان روی دندان ها رسوب کرده اند با گذشت زمان اکسید شده و رنگ عاج دندان روشن تر می شود. باید توجه داشته باشید که این مواد شیمیایی به هیچ عنوان نباید با صورت و لثه تماس داشته باشد. پس از بلچینگ دندان بهتر است مراقبت هایی انجام شود که تاثیر بیشتر این فرایند نمایان شود و در مدت زمان کوتاه به اصلاح و ترمیم نیازی نباشد.

مدت زمان انجام بلیچینگ

سفید کردن دندان ها تنها در یک جلسه و در عرض یک ساعت قابل انجام می باشد و می تواند نتایجی جذاب و زیبا را برای شما به ارمغان آورد. اما با توجه به بررسی دندانپزشک متخصص ممکن است در برخی از افراد برای به دست آوردن نتیجه مطلوب تر و با دوام تر ، نیاز داشته باشند تا بیش از یک جلسه به پزشک مراجعه کنند. به طور کلی طی 1 الی 3 جلسه بلیچینگ دندان قابل انجام می باشد.

 

بلیچینگ دندان در تهران - دکتر محمدرضا باقری

 

آیا بلیچینگ دندان درد دارد ؟

ایجاد حساسیت ممکن است در زمان استفاده از فراورده های بلیچینگ با پایه ی پروکسید یا بعد از آن به وجود آید. زمانی که دندان هایتان حساس می شود ، ممکن است در زمان خوردن نوشیدنی های سرد و گرم ، مسواک زدن دندان با فشار بیشتر ، غذاهای شیرین ، به شکل درد های کوتاه ، تیز و تیرکشنده واکنش نشان دهند. این حساسیت زمانی به صورت مداوم ایجاد می شود که طی مراحل اولیه درمان هیدروژن پروکسید به مینای دندان نفوذ کند و به این ترتیب با اعصاب زیر مینای دندان تماس برقرار کند. محصولاتی مانند خمیر دندان های سفید کننده ممکن است حساسیت های کمتری را به وجود آورند چرا که تنها با سطح دندان کار دارند. اما با مراجعه به یک دندانپزشک مجرب می تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند.

بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی

سفید کردن دندان معمولا بعد از ارتودنسی توصیه می شود بجای این که قبل آن انجام گیرد چراکه اگر قبل از ارتودنسی دندان هایتان را سفید کنید، می تواند منجر به سایه های ناهماهنگ روی سطح دندانتان شود. یکی از مهمترین دلایلی که افراد ارتودنسی انجام می دهند اصلاح کجی دندان ها است که معمولا روی هم افتاده اند. در این شرایط اگر شما قبل از ارتودنسی بلیچینگ دندان انجام دهید، ممکن است مواد سفیدکننده به همه بخش های دندان نرسیده و بنابراین ظاهر ناهماهنگی به آن ها بدهد جوری که برخی قسمت ها سفید و باقی لکه دار باشند

چرا باید 6 ماه بعد از ارتودنسی برای بلیچینگ صبر کنید؟

به تمام بیماران توصیه می شود که بعد از برداشتن ارتودنسی خود، برای سفید کردن دندان ها به مدت 6 ماه صبر کنند. داشتن ارتودنسی می تواند دندان ها را برای مدتی ضعیف کند بنابراین باید به خودتان مهلت دهید تا دندان هایتان تطابق لازم را پیدا کرده و نتیجتا بلیچینگ راحت تری را تجربه کنید. به علاوه، در اکثر مواقع بزاق خود دهان بیمار برای کاهش شدت بی رنگی های ایجاد شده بعد از ارتودنسی کافی می باشد بنابراین بهتر است ابتدا به مدت 6 ماه صبر کنید و مطمئن شوید که اصلا نیازی به بلیچینگ دندان دارید یا خیر
همچنین پیشنهاد می شود برای به دست آوردن بهترین نتیجه، سفیدکردن دندان توسط متخصص دندانپزشکی انجام شود. بلیچینگ دندان حرفه ای نه تنها مؤثرتر از اقدامات خانگی عمل می کند بلکه طی آن دندانپزشک می تواند هرگونه تحلیل یا بیماریهای لثه را نیز مشخص سازد
هرشخصی حق دارد بعد از اتمام دوره ارتودنسی خود از لبخند جدیدش احساس فوق العاده ای داشته باشد و اگر لکه ها یا بی رنگی های دندانتان شما را از داشتن این حس های خوب محروم کرده است، می توانید بلیچینگ دندان را به خود هدیه دهید

بلیچینگ دندان برای چه افرادی مناسب است ؟

بلیچ کردن دندان برای افرادی مناسب است که می‌خواهند رنگ دندان‌های خود را بهبود بخشند یا آنهایی که از تغییرات منفی ظاهری دندان‌هایشان راضی نیستند. افرادی که دندان‌هایشان به دلیل تاثیر عواملی مانند مصرف قهوه، استعمال سیگار، نوشیدن چای، شربت‌های رنگی یا دیگر عوامل رنگ‌زا دچار تغییر رنگ شده اند، می‌توانند از نتایج مثبت بلیچ دندان بهره‌مند شوند.
افرادی که انواع لکه‌ها یا زردی در دندان‌های آنها وجود دارد نیز می توانند تحت این فرایند درمان قرار گیرند. نتیجه به دست آمده از این روش می‌تواند به صورت موقت یا دائمی باشد ولی در هر حال اعتماد به نفس فرد را با بهبود ظاهر دندان ها افزایش می دهد.
قبل از تصمیم به بلیچ کردن ، لازم است با دندان‌پزشک خود مشورت کنید تا از وضعیت سلامت دندان‌ها و لثه‌هایتان مطلع شوید و ببینند آیا این فرایند برای شما مناسب است یا خیر.
بلیچ کردن دندان برای افراد کم سن و سال و زنان باردار توصیه نمی‌شود. همچنین، افرادی که دارای مشکلات جدی دندانی رنج می برند نیز لازم است نخست برای درمان مشکلات دندان و دهان و لثه اقدام کرده و پس از آن برای بلیچ کردن دندان اقدام کنند.

مراقبت های بعد از بلیچ کردن دندان

پس از بلیچینگ دندان ، مراقبت مستمر و مناسب از دندان‌ها به حفظ نتایج و پیشگیری از بازگشت لکه‌ها و تغییر رنگ دندان‌ها کمک می کند. چند توصیه برای مراقبت پس از بلیچ کردن دندان ، شامل موارد زیر می باشد:

 • اگر دندان‌پزشک شما محصولات خاصی مانند خمیر دندان یا محلول‌های دهانی ویژه را توصیه کرده است، از آنها به دقت استفاده کنید.
 • در مدت معین بعد از بلیچ کردن ، بهتر است از مصرف مواد رنگ‌زا مانند قهوه ، چای ، شربت و سیگار خودداری کنید تا از بازگشت لکه‌ها جلوگیری شود.
 • تغذیه سالم به حفظ سلامت دندان‌ها کمک می‌کند. مصرف مواد غذایی غنی از فیبر، مثل میوه و سبزیجات ، می‌تواند به پیشگیری از تغییر رنگ دندان‌ها کمک کند.
 • مراقبت دقیق از بهداشت دهان ، از جمله مسواک زدن حداقل دو بار در روز و استفاده از نخ دندان ، اهمیت زیادی دارد.
 • بازدیدهای دوره‌ای توسط دندان‌پزشک برای پاکسازی حرفه‌ای دندان‌ها و ارائه نکات مراقبتی به حفظ نتایج بلیچ کردن کمک می‌کند.

بعد از بلیچینگ دندان چه بخوریم؟

سفید کردن دندان نیاز به ایجاد تغییر بزرگی در رژیم غذایی شما ندارد. البته رژیم سفید می تواند دندان های شما را از زرد شدن حفظ کند که داشتن این رژیم در 48 ساعت اولیه بعد از سفید کردن دندان بسیار مهم می باشد. چرا که هنوز منافذ مینای دندان باز بوده و مستعد لکه گیری هستند. شما می توانید در این 48 ساعت از مواد غذایی نظیر ، آب گاز دار ، آب ، شیر کم چرب ، آب نارگیل ، موز ، سیب زمینی پوست گرفته شده ، پنیر ، گل کلم ، سس سفید ، پاستای سفید ، برنج سفید ، نان سفید ، پیاز سفید ، سفیده تخم مرغ ، ماست کم چرب ، مرغ ، بوقلمون و غیره استفاده کنید.

قیمت بلیچینگ دندان 1400تا 1403 در تهران

یکی از فاکتور های تاثیر گذار و مهم در تصمیم گیری افراد هزینه می باشد ، از همین رو اولین سوالی که در این زمینه مطرح می شود این است که هزینه بلچینیگ کردن یا همان سفید سازی دندان ها چقدر است؟ در پاسخ به این سوال دکتر محمدرضا باقری بهترین متخصص پروتز های دندانی و بلیچینگ دندان در زعفرانیه واقع در شمال تهران می فرمایند ، هزینه سفید کردن دندان در هر شخص متفاوت بوده و به فاکتور های بسیار زیادی از قبیل نوع روش انتخابی ، مواد مورد استفاده برای سفید ساختن دندان ها ، تعداد جلسات مورد نیاز بیمار و غیره متفاوت می باشد.

از همین رو تعیین یک قیمت واحد برای آن امکان پذیر نمی باشد. بلیچینگ یکی از بهترین ، ساده ترین و همچنین ارزان ترین روش های اصلاح طرح لبخند می باشد که امروزه در میان مردم طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. برای اطلاع و تعیین هزینه نهایی سفید کردن دندان ، بیمار باید توسط بهترین دندانپزشک زیبایی و ترمیمی در شهر محل زندگی خود معاینه گردد. افرادی که به هر دلیلی دارای دندان های زرد یا بدرنگ هستند می توانند برای بهره مند شدن از خدمات عالی دکتر باقری و انجام بلیچینگ دندان به ایشان مراجعه نمایند.