آیا شده است که در جلوی آیینه قرار بگیرید و از جای خالی برخی از دندان هایتان که باعث شده است لبخندتان زشت به نظر برسد ، ناراحت باشید. باید بگویم اگر دندانی چه درقسمت جلویی و چه پشتی را از دست داده اید می توانید با مراجعه به یک متخصص و دندانپزشک مجرب و متبحر و استفاده از خدمات دندان پزشکی ، مشکل خود را برطرف کنید. روش های بسیار زیادی وجود دارد که می تواند لبخندتان را زیبا کند و جای خالی دندان از دست رفته تان را به شکل معجزه آسا و زیبایی پر کند. یکی از روش های جایگزین و ترمیم دندان بریج دندان می باشد که می تواند به بازگرداندن ظاهر و کارایی دندان های شما کمک کند. این بریج ها می تواند فضای خالی را که به دلیل از بین رفتن و کشیدن دندان به وجود آمده است را پر کند. برای این که در رابطه با این پروسه درمانی اطلاعات کامل تر ، جامع و مفیدی کسب کنید ، می توانید مقاله زیر را مطالعه فرمایید. طی این مقاله دکتر محمدرضا باقری بهترین متخصص ترمیم و کاشت پروتز های دندانی در زعفرانیه و شمال تهران در رابطه با بریج های دندانی و اینکه چه تفاوتی با ایمپلنت دندان دارند ، توضیحاتی را بیان نموده اند که به طور قطع خواندن آن ها مفید بوده و باعث افزایش اطلاعات شما در رابطه با خدمات دندانپزشکی می شود.

 

بریج دندان در ولنجک - دکتر محمدرضا باقری

 

بریج دندان 

قبل از پرداختن به موضوع مزایا و معایب بریج های دندانی باید بدانید که چه چیزی هستند و در چه شرایطی مورد استفاده قرار می گیرند. باید بگویم که در واقع بریج ها یک نوع پل دندانی میان دو دندان که در بین آن ها فضای خالی به دلیل کشیده شدن یا از دست دادن دندان به وجود آمده است ، استفاده می شود البته لازم به ذکر است که دندان باید پیش از انجام این روش درمان ریشه شده باشد. اگر یک یا چندین دندان شما کشیده شده باشد یا بر اثر پوسیدگی از بین رفته باشد ، یک پل می تواند فضای خالی به وجود آمده را با یک یا چند عدد دندان مصنوعی پر کند. بریج دندان به طور معمول از تاج هایی در دو طرف دندان کشیده شده یا دندان های پشتیبان ساخته می شود و در جای خود به طور ثابت قرار می گیرد. پایه های این بریج در واقع دندان های اطرافی هستند که میان آن ها دندانی وجود ندارد. پایه ها به طور کامل تراش می خورند تا روکش ها بتوانند در سایز و اندازه دندان های طبیعی قرار بگیرند. همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد پل ها در کنار دندان های طبیعی قرار می گیرند یک نوع پروتز ثابت است و همانند روکش ایمپلنت و روکش دندان می باشد و از همان جنس می باشد و همانند آن ها عمل می کند. با انجام بریج دندان در زعفرانیه می توانید از به وجود آمدن مشکلات متعددی همانند کاهش اعتماد به نفس به دلیل نداشتن لبخندی زیبا ، مشکل در زمان صحبت کردن و کج شدن سایر دندان ها جلوگیر نماید. به دندان های در میان دو دندان طبیعی و پایه قرار می گیرد در اصطلاح پونتیک گفته می شود.

طبق گفته های بهترین دندانپزشک ترمیمی زعفرانیه تهران ، از بریج های دندان بیشتر در دندان های جلویی به کار برده می شود و تنها در زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که پزشک متوجه شود امکان استفاده از کاشت ایمپلنت در تهران وجود ندارد.

مواد مورد استفاده در ساخت بریج دندان

بریج ها معمولا از یک لایه چینی به نام پرسلن و یک لایه فلزی تهیه می شوند. البته لازم به ذکر است که امروزه با توجه به پیشرفته علم و تکنولوژی پزشکان می توان از ماده جدید تری به نام زیر کنیا به جای روکش های عادی که اصطلاحا PFM گفته می شود که یک زیر ساخت فلزی دارد برای ساخت آن استفاده کرد. از مزیت آن می توان به زیبایی بیشتر به دلیل نداشتن فلز و انعکاس نور طبیعی همانند دندان اشاره کرد. استحکام آن همانند روکش های عادی که در زیرشان فلز وجود دارد می باشد.

 

بریج دندان در ولنجک - دکتر محمدرضا باقری

 

انواع  بریج های دندانی

بریج های دندانی دارای چندین نوع مختلف می باشد که دندانپزشک مجرب و متبحر در زمینه بریج دندان در زعفرانیه و شمال تهران ، پس از معاینه وضعیت دهان و دندان بیمار یکی از آن ها را انتخاب می کند. در ادامه این مقاله هر یک از آن ها را به طور مختصر و مفید شرح می دهیم :

 • بریج های رایج

این نوع بریج  یکی از متداول ترین و پرطرفدار ترین نوع بریج دندان در زعفرانیه می باشد و دارای دو الی چند تاج و یک یا چند دندان است که تمامی آن ها به یک دیگر متصل می باشند. تاج های این نوع بریج ها می توانند بریج  را در جای خود ثابت نگه دارند. بیشتر این بریج ها از فلز ، پرسلن متصل به فلز یا سرامیک تهیه و ساخته شده اند که هیچ مشکلی را برای بیمار به وجود نمی آورند.

 • نوع کانتی لور

در این نوع بریج ، پونتیک تنها به یک دندان اباتمنت متصل می شود. به عبارتی دیگر تنها یک دندان وظیفه نگه داشتن پونتیک را دارد. از این نوع بریج برای پر کردن جای خالی یک دندان استفاده می شود. برای استفاده نیاز است حتما یک دندان محکم و سالم در اطراف آن وجود داشته باشد تا دندانپزشک بتواند پایه دندان طبیعی را تراش دهد و بریج را بر روی آن سوار سازد. به عبارتی ساده تر می توان گفت این بریج از یک طرف به جایی متصل نبوده و در موارد خاص و محل های بی دندانی با توجه به شرایط مراجعه کننده انجام می شود. این نوع پروسه در همه موارد توصیه نمی شود و به تشخیص پزشک نیاز دارد. البته برای استفاده از این پروسه شرایط خاصی نیاز است به عنوان مثال باید ریشه دندان قوی باشد و اینکه دندان جایگزین باید کوچک باشد.

 • بریج های متکی بر ایمپلنت دندان

بریج دندان متکی بر ایمپلنت نیز همانند نوع سنتی عمل کرده با این تفاوت که به جای اتصال به دندان طبیعی به ایمپلنت های کاشته شده ثابت و فیکس می شوند. در صورتی که متقاضی بیش از یک دندان خود را از دست داده باشد نیاز است تا از این روش درمانی استفاده کرد.

 

بریج دندان در ولنجک - دکتر محمدرضا باقری

 

تفاوت بریج و ایمپلنت

یکی از متداول ترین و مهم ترین سوالاتی که افراد از دندانپزشکان می پرسند این است که تفاوت پل ها و ایمپلنت های دندانی در چه چیزی است؟ در پاسخ به این سوال دکتر محمدرضا باقری بهترین دندانپزشک بریج دندان در شمال تهران و زعفرانیه این چنین پاسخ می دهند که بریج ها و ایمپلنت ها هر دو کاربردی یکسان دارند به بیانی دیگر هدف هر دو آن ها جایگزین دندان های از دست رفته و درمان مشکلات به وجود آمده بر اثر نبود دندان ها و خلق یک لبخند زیبا و جذاب می باشد. اما طبیعی است که در این میان تفاوت های وجود داشته باشد که باعث شود این دو پروسه از یک دیگر جدا باشند.

 یکی از اصلی ترین تفاوت های مهمی که در بین آن ها وجود دارد ، میزان طول عمر آن ها می باشد. همانطور که در طول مقاله چندین بار اشاره شد ، پل ها به دندان های اطرافی خود متصل و در نتیجه وابسته هستند. از آنجایی که با افزایش سن به مرور زمان دندان ها استحکام خود را از دست می دهند یا دچار پوسیدگی و بیماریی های متفاوتی می شوند بریج دندان و طرح لبخند نیز موقتی می باشد. از همین رو ترجیح این است که از ایمپلنت استفاده شود مگر در شرایط خاص مانند اینکه در ناحیه ای استخوان کافی برای قرار دهی ایمپلنت وجود نداشته باشد یا فضای فک به گونه ای باشد که اینقدر محدود باشد که نتوان ایمپلنت دندان قرار داد.

همچنین دندان های مجاور فضای بی دندانی باید یک تخریب نسبی داشته باشند و درمان ریشه شده باشند چرا که نمی توان دندان سالم را تراش داد.

 بریج ها در صورتی که وضعیت دهان و دندان فرد بسیار خوب باشد و وی  بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کند ، می تواند به مدت 5 الی 15 سال دوام داشته باشد. پس از آن نیز می توانید آن ها را تعویض کنید یا از روش بریج دندان متکی بر ایمپلنت استفاده نمایید.  در مقابل آن ها دندان های کاشته شده این گونه نیستند و ماندگاری بسیار زیادی دارند. از همین رو می توان گفت ایمپلنت های دندان یکی از بهترین و مناسب ترین روش های درمانی برای دندان های از دست رفته می باشد و همواره ثابت است. البته شایان به ذکر است که انتخاب بهترین و مناسب ترین روش جایگزینی دندان از دست رفته برای شما بر عهده بهترین متخصص ایمپلنت دیجیتال در تهران می باشد.

آیا بریج های دندانی طول عمر بالایی دارند؟

طول عمر بریج دندان و میزان ماندگاری آن یکی از مهم ترین مسائلی است که بیماران پیش از انتخاب روش های درمانی خود به آن اهمیت می دهند و آن را مورد بررسی قرار می دهند. چرا که بیشتر افراد تمایل دارند تا پروسه را انجام دهند که نیاز به صرف هزینه های اضافی و مراجعه های متعدد به پزشک را نداشته باشد. از همین رو در خصوص طول عمل پل های دندانی باید بگویم که عمر نتایج این نوع روش درمانی ، به فاکتور های مختلفی اعم از جنس روکش ساخته شده ، نحوه مراقبت های بیمار و حتی نوع بریج بستگی دارد. اما به طور متوسط عمر آن ها حدود 10 سال می باشد و انجام مراقبت های اصولی و مهم این طول عمر را می توان کاهش یا افزایش داد. از عوامل کوتاه شدن عمر بریج های دندانی بسته به غذاهایی که مصرف می کنید و قدرت دندان های مجاور است.

 

بریج دندان در ولنجک - دکتر محمدرضا باقری

 

بریج دندان بدون تراش

پل دندان بدون برش که در اصطلاح به آن بریج محافظه کارانه نیز گفته می شود ، راه حل مناسبی برای حل این مشکل می باشد. در این تکنیک دیگر نیازی به تراش دادن دندان های مجاور نیست و با استفاده از نگهدارنده های سرامیکی یا کامپوزیتی بر روی محل خالی دندان نصب می شود. این نوع بریج نیز خود به دو صورت انجام می شود که در ادامه در خصوص آن توضیحاتی را بیان خواهیم کرد.

 • مریلند 

بریج دندان مریلند یا پیوند شده با رزین یکی دیگر از انواع بریج های دندانی می باشد. اگر دندان های جلویی خود را از دست داده باشید ، ممکن است پزشکتان از این نوع بریج ها استفاده کند. این نوع بریج بر اساس پرسلن ساخته شده است و به دندان های فلزی یا سرامیکی متصل بوده و توسط یک فریم پشتبانی می شود. بال ها یا وینگ ها در اطراف بریج به دندان های شما متصل می شوند. این بریج همانند نوع سنتی بوده و برای استفاده و قرار گیری در دهان به دو دندان طبیعی در اطراف محل بدون دندان نیاز دارد. تنها تفاوتی که باعث می شود این نوع بریج از نوع سنتی بهتر و مناسب تر باشد این است مینای دندان تراش داده می شود اما این پروسه بر روی سطح پشتی دندان اعمال می شود.

بریج دندان مریلند دارای زایده هایی در دو طرف خود می باشد که توسط آن ها به دندان های مجاور متصل می شود مزیت این نوع پل ها این است که دیگر نیازی به تراشیده شدن دندان های مجاور نخواهد بود و آسیبی به آن ها وارد نمی شود. همچنین برای انجام آن نیازی به طی کردن مراحل آماده سازی نیست و طی یک جلسه انجام می گیرد. اما این تکینک ایراداتی را نیز با خود به همراه دارد و آن نیز مقاوت کمتر بریج نسبت به بریج های متصل به روکش و ایمپلنت می باشد. فریم پل مریلند ، ممکن است از جنس زیرکونیا ، پرسلاین و یا کامپوزیت باشد.

 • بریج فایبر

نوع دیگری از پل های دندانی است که در آن پشت دندان های مجاور به مقدار بسیار کمی تراشیده می شود تا فریم بریج به آن متصل گردد ، البته در صورتی که دندان مجاور ترمیم شده باشد یا پر شدگی داشته باشد ، تنها با خارج کردن آن ، فضای خالی مورد نیاز به دست می آید. پس از آن نیز جای خالی دندان اندازه گیری شده و فایبر در ناحیه مورد نظر قرار داده می شود و پس از آن با روکش کردن بریج زیبایی یک دندان طبیعی به آن داده می شود.

اینکه کدام نوع از بریج دندان بدون تراش در زعفرانیه برای شما مناسب و قابل استفاده می باشد ، به نظر و تشخیص پزشک بستگی دارد ، بهتر است در این خصوص با پزشک خود صحبت کنید و هر سوالی که دارید از او بپرسید.

مزایای بریچ دندان 

همانطور که در طول مقاله اشاره شد بریج های دندانی با بستن فاصله میان دندان ها و جایگزین شدن با دندان های از دست رفته ، می توانند بسیاری از مشکلات را برطرف کنند یا از به وجود آمدن آن ها جلوگیری کنند. از همین رو می توانیم بگویم بریج یا پل دندانی همانند سایر روش های درمانی و زیبایی مشابه خود دارای مزایای بسیار زیادی است که باعث می شود دندانپزشکان بر اساس شرایط بیمار این روش را نسبت به سایر تکنیک های درمانی ارجعیت ببخشند و آن را برای بیماران خود انتخاب کنند. این مزایا عبارت اند از :

 • طرح لبخندی زیبا تر : با استفاده از بریج های دندانی می توانید طرح لبخند زیبا تری را برای خود به وجود آورید. از این روش برای طراحی لبخند استفاده می شود.
 • راحت غذا خوردن : با استفاده از پل های دندانی عمل جویدن مواد غذایی بسیار راحت خواهد شد.
 • بهبود گفتار : با جایگزین کردن دندان از دست رفته مشکل نحوه ادای کلمه و گفتار بهبود بخشیده می شود و شما می توانید بدون هیچ مشکلی به راحتی صحبت کنید.
 • حفظ ظاهر زیبای صورت : با استفاده از این تکنیک می توانید ظاهر و شکل صورت خود را به خوبی حفظ کنید.
 • تعدیل نیرو در دهان : این روش باعث می شود تا نیرو به تمامی دندان های فک وارد شود و در زمان جویدن مشکلی نداشته باشید.
 • جلوگیری از کج شدن دندان ها : شاید بد نباشد که بدانید با از دست دادن یکی از دندان ها ، ممکن است دندان های مجاور به دلیل فشار نادرستی به آن ها وارد می شود ، کج شوند ، با بریج دندان می توانید از حرکت کردن دندان یا کج شدن دندان های دیگر جلوگیری کنید.
 • عدم نیاز به ترمیم در بازه زمانی کوتاه : بریج ها روشی دائمی و بلند مدت برای جایگزینی دندان از دست رفته می باشند و در زمان های کوتاه نیازی به ترمیم ندارند.