شاید شما هم به دنبال یک راه کار برای رفع بی دندانی خود باشید. اوردنچر یکی از انواع روش های مناسب برای جایگزینی دندان و یا حتی دندان های مصنوعی و متحرک می باشد. در این مقاله از سایت دکتر محمدرضا باقری بهترین دندان پزشک ایمپلنت دندان در تهران و شمال تهران و ولنجنک قصد داریم در رابطه با آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در این زمینه به دست اورید. 

 

اوردنچر

 

اوردنچر چیست؟

دست کامل دندان همان دنچر یا دندان مصنوعی است که بر روی تعدادی ایمپلنت در دهان قرار داده می شود. به دلیل وجود ایمپلنت ها ثابت بیشتری دارد و بیمار راحت تر می تواند غذا بخورد و حرف بزند ، چرا که حرکتی ندارد. اما از نظر جنس دندان ها ، همانند دندان مصنوعی است و باید هر شب مانند دست دندان یا دندان مصنوعی از دهان ، خارج و شسته شود. این دسته از پروتز های دندان به نسبت دندان های مصنوعی بسیار راحت تر و بهتر اند زیرا، لغزش ندارند و به راحتی فرد می تواند غذا های چسبنده و سفت را میل کند.

اوردنچر از چه موادی ساخته شده است و چه مزایایی دارد؟

از جنس همان دندان های مصنوعی عادی می باشد که دندان های آکریلیک یا کامپوزیتی هستند که جهت حفظ مقاومت لازم ، ساختاری فلزی در خود دارد. این پروسه دارای مزایای است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

مزایای دنچر کامل

این تکنیک از مزایای و تاثیرات فوق العاده خوب و بزرگی برخوردار است که همین مورد باعث می شود تا افراد بسیار زیادی تمایل به انجام آن داشته باشند. از جمله مزایای که می توان برای این پروسه بیان کرد می توان به جلوگیری از تحلیل استخوان های فک ، ایجاد ظاهری زیبا و جذاب ، طرح لبخندی زیبا و جلوگیری از جمع شدن لب ها به داخل دهان اشاره کرد. در این تکنیک درمانی و زیبایی به خاطر اینکه پروتز بر روی ریشه های طبیعی دندان که در فک قرار دارند ، جای می گیرد ، برخلاف دندان های مصنوعی باعث تحلیل استخوان فک و در نتیجه نیاز پیدا کردن به پیوند استخوان نمی شود.
ایمپلنت ها در واقع همانند ریشه های مستحکم دندان بر روی استخوان فک قرار گرفته اند و از چروک شدن و جمع شدن فک به داخل به راحتی جلوگیری می نمایند. از سوی دیگر استفاده از اوردنچر ها می تواند به حفظ ساختار چهره کمک شایانی کند. با استفاده از این تکنیک درمانی احساس راحتی بیشتری را خواهید داشت. به عنوان مثال شما عزیزان با استفاده از این تکنیک می توانید در زمان غذا خوردن راحت تر غذای مورد علاقه خود را بجوید و در نهایت از آن لذت ببرید. به یاد داشته باشید که خوب جویدن غذا به معده و سیستم گوارش شما کمک می کند تا غذا را راحت تر و سریع تر هضم کند. از سویی دیگر جنس تیتانیوم ایمپلنت هایی که جهت انجام این پروسه مورد استفاده قرار می گیرند از مقاومت و طول عمر بالایی برخوردار می باشند که استفاده از ان ها می توانند از دندان های شما در برابر بروز هر نوع مشکل و خطری مراقبت کند.

از دیگر مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • تاثیر بسیاری بر بهداشت دهان و دندان دارد.
 • توانایی جویدن غذا در این دسته افراد 90 درصد بالا خواهد رفت.
 • به دلیل عدم تحرک برای صحبت کردن نیز راحت تر می باشد.
 • هزینه اقتصادی و مناسب آن نسبت به پروتز های ثابت (زیرا در این نوع پروتز شما بین 3 تا 4 تا ایمپلنت انجام می دهید در حالی که در اوردنچر بین 6 تا 8 تا ایمپلنت نیاز دارید. به نسبت این جراحی کمتری نیاز است ، ایمپلنت های کمتری قرار داده می شود و در نهایت هزینه کمتری پرداخت می گردد.)

معایب دنچر کامل

با وجود اینکه این فرایند مزایای بسیار زیادی دارد و همین مسئله باعث شده است که این فرایند یکی از محبوب ترین روش های درمانی و جایگزینی دندان از دست رفته محسوب گردد ، دارای معایب خاصی است که شما به عنوان متقاضی آن حق دارید در رابطه با آن اطلاعات درست و کاملی به دست آورید. از جمله مهم ترین معایبی که این پروسه به همراه دارد می توانیم به این مورد که مدت زمان ترمیم آن طولانی است ، اشاره کنیم. اصولا باید بعد از پروتز کردن دندان هر یک تا شش سال برای بررسی و معاینه به بهترین متخصص دندانپزشکی و ایمپلنت دندان در ولنجک و شمال تهران مراجعه کنیم تا در صورت وجود مشکلی در اباتمنت یا ایمپلنت های دندانی به سرعت برطرف شوند. در اغلب موارد افراد از دندان های مصنوعی خود همچون دندان های طبیعی خود به درستی مراقبت نمی کنند که همین مسئله نیز باعث آسیب دیدن دندان ها می شود. به همین خاطر نیاز است تا افراد برای ترمیم یا تعویض مشکل به پزشک مراجعه کند. اگر مراقبت از دندان ها به درستی و به صورت کامل انجام شود ، مسلما دیگر نیازی به تعمیر ، ترمیم یا تعویض اوردنچر ها نخواهد بود.

انواع اوردنچر

انواع کاشت و پروتز دندان به روش دنچر را می توان به سه دسته کلی تقسیم نمود. از آنجایی که هر یک از آن ها عملکردی متفاوت دارند در ادامه به طور کامل به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

 • اور دنچر متکی بر بافت لثه

در این روش ایمپلنت ها در فک بالا و پایین قرار می گیرند و کاشت دندان مستقیما بر روی آن ها خواهد بود. روش اتصالی در این روش باید کاملا با ایمپلنت منطبق باشد تا مشکلی برای بیمار به وجود نیاید. بسته به نظر بیمار تا هر زمان که بخواهد این ساختار در دهان باقی مانده و خارج نمی شود. البته می توانیم این چنین نیز بیان کنیم که این روش درمانی شبیه ترین روش به دندان های مصنوعی سنتی است و می تواند برای بیمارانی که به هر دلیلی دندان های خود را به طور کامل از دست داده اند استاندارد های لازم را آماده سازد.

 • دست دندان ثابت متکی بر پایه ایمپلنت

این روش یکی از جدید ترین و بهترین روش های جایگزینی دندان محسوب می شود چرا که در طی انجام آن به جای اینکه پروتز های دندانی بر روی لثه قرار گیرند ، بر پایه تیتانیومی ایمپلنت نصب می شوند و مستقیما با لثه در ارتباط نیستند.

برای انجام این پروسه پزشک دو الی شش پایه تیتانیومی ایمپلنت را در انتهای فک بیمار نصب خواهد کرد. تعداد پایه های مورد استفاده در این روش بر اساس میزان فشاری که بر روی لثه وارد می شود بستگی دارد و از این جهت تعداد پایه برای هر شخص متفاوت خواهد بود.

مراقبت های لازم بعد از پروتز دندان ها

اوردنچر ها مانند دندان های مصنوعی هستند و لازم است که به خوبی از آن ها هم مراقبت کنید. از همین رو مراقبت های که برای پروتز دست دندان انجام می دهید را باید برای این نوع پروتز نیز انجام دهید. به عنوان مثال نیاز است تا روزانه بعد از خوردن هر وعده غذایی از نخ دندان و مسواک استفاده کنید. حتما برای معاینه هر چند وقت یک بار به پزشک مراجعه کنید.

جراحی اوردنچر در تهران 

این عمل جراحی به منظور قرار دادن پایه های ایمپلنت انجام می شود. پایه های ایمپلنت از جنس تیتانیوم می باشد و بسیار با بدن سازگار است، که می تواند به راحتی به استخوان فک جوش بخورد و مشکلی ایجاد نکند. قبل از انجام هر گونه جراحی پزشک دهان شمارو بررسی کرده و میزان پایه های لازم را تعیین می کند. با استفاده از یک برش بر روی لثه پایه ها را درون فک جای می دهد. پس از گذشت چند ماه و جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک و بهبود آن، پزشک پروتزهای ثابت را بر روی ایمپلنت وصل می کند. شما عزیزان می توانید برای استفاده از دست دندان کامل و همچنین استفاده از بهترین خدمات به دکتر باقری بهترین متخصص پروتز های دندانی در ولنجک و شمال تهران مراجعه نمایید. 

مراحل قرار گیری دست دندان کامل بعد از جراحی

 • در ابتدا اندازه دقیق دندان ها گرفته می شود. پزشک و بیمار با توجه به یک تصمیم مشترک رنگ دندان ها را انتخاب می کنند.
 • بعد از ساخت پروتز در لابراتور و انتخاب رنگ مناسب، دندان پزشک در جلسه پایانی آن را بر روی ایمپلنت ها قرار می دهد.

 

اوردنچر

 

دندان های مصنوعی عادی بهتر است یا دندان های مصنوعی متکی بر ایمپلنت؟

هر دو این موارد تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند. پروتز ها یا اوردنچر به دلیل سوار شدن بر روی پایه های ایمپلنت، دارای ساختاری بسیار مستحکم می باشند و جویدن غذا با استفاده از پروتز راحت تر است. پروتز ها همانند دست دندان های سنتی دچار لقی و یا عدم تکلم درست نمی شوند. یکی از مهم ترین دلایل برای مفید بود پروتز، می توان به جلوگیری از تحلیل استخوان به علت وجود ایمپلنت اشاره کرد.

استفاده از پروتز دست دندان کامل چه معایبی دارد؟

 • باید به صورت مرتب هر 6 ماه الی 1 سال به پزشک برای معاینه مراجعه نمایید.
 • عدم مراقبت از دندان های مصنوعی سبب بروز آسیب به آن ها می شود.

عوامل موثر درمان اوردنچر چیست؟

 • سن و سلامت شما

هرچه سن افرادی که برای انجام پروتز مراجعه می کنند کمتر باشد، موفقت پروتز بیشتر است. استفاده از این روش در سنسن کمتر به علت افزایش تراکم استخوان می توان از استخوان فک شما به خوبی مراقبت کند.

اگر دارای بیماری هایی از جمله فشار خون بالا و یا بیماری های قلبی هستید روند درمان و بهبود بسیار کند خواهد شد. قبل از انجام این روش حتما پزشک را نسبت به بیماری خود مطلع کنید.

 • تراکم استخوان

داشتن تراکم استخوان کافی، و استخوان هایی سالم به منظور کاشت ایمپلنت در آن ها ، در روند بهبود و درمان اوردنچر تاثیر بسیار زیادی می گذارد.

 • داشتن سبک زندگی سالم

اگر جزو افرادی باشید که سبک زندگی درستی را دنبال می کنند، دوری از الکل، عدم مصرف دخانیات می تواند تاثیر بسیاری در روند بهبودی شما داشته باشد. مصرف سیگار می تواند باعث محدود شدن جریان خون و مانع از بهبود بافت لثه شود. حتما در این دوره از سبزیجات و میوه های بیشتری استفاده کنید.

فرق اوردنچر با ایمپلنت چیست؟

اوردنچر و ایمپلنت دو روش متفاوت برای درمان مشکلات دندانی هستند.
اوردنچر یک روش درمانی است که دندان‌های مصنوعی را با استفاده از پایه‌های ایمپلنت به فک متصل می‌ کند. این روش می‌تواند از دو زاویه مورد بررسی قرار گیرد. از یک سو، اوردنچر نوعی دندان‌ مصنوعی معمولی است که به صورت ثابت در فک نصب می‌ شوند. از دید دیگر، اوردنچر به عنوان یک روش ایمپلنت نیز محسوب می‌شود که هر پایه آن مسئول نگهداری چند تاج دندان است. در این روش، مشکلات موجود در ایمپلنت‌ها که باعث می‌شود تک تک پایه‌ها نصب نشوند، رفع می‌شود و همچنین مشکل لقی دندان‌ها نیز حل می‌گردد. در پروتز دندانی اوردنچر، دندان‌های مصنوعی که با فرم فک فرد تطابق دارند، با استفاده از پایه‌های ایمپلنت در مکان خود قرار می‌گیرند. این پایه‌ها به عنوان ریشه دندان جدید عمل می‌کنند و پایداری و ثبات بیشتری به دندان‌های مصنوعی می‌بخشند.
ایمپلنت یک روش جایگزینی دندانها است که به صورت مستقیم در استخوان فک کار گذاشته می شود. این فرآیند شامل قرار دادن یک پیچه فلزی یا تیتانیوم در استخوان فک است که سپس به آن یک پروتز دندانی یا دندان مصنوعی متصل می‌شود. ایمپلنت‌ ها معمولاً برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته به کار می‌روند و به عنوان یک راه حل دائمی برای جایگزینی دندانها عمل می‌کنند.

کدام نوع اوردنچر بهتر است؟

وقتی به هر دلیلی مانند تصادف، پوسیدگی یا بیماری، بخشی از دندان‌های خود را از دست می‌دهید، کیفیت زندگی شما به طرز قابل توجهی تحت تاثیر قرار می‌گیرد. جای خالی گذاشته شده توسط دندان‌های از دست رفته تاثیر مخربی بر روی سلامت دهان و دندان‌های باقی‌مانده، زیبایی چهره و حتی عملکرد حرف زدن و خوردن دارد.بنابراین، جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته بسیار حیاتی است. انواع مختلفی از روش‌ها برای جایگزینی دندان‌ها وجود دارد، اما ایمپلنت دندان بهترین روش ممکن است. البته، اگر تعداد دندان‌های از دست رفته زیاد باشد، ممکن است هزینه آن بالا برود.
در صورتی که به دنبال یک روش جایگزینی مقرون به صرفه برای دندان‌های از دست رفته تان هستید، اوردنچر بر پایه ایمپلنت بهترین راهکار است و نسبت به دیگر روش‌های اوردنچر، مزایای بیشتری دارد.

سوالات متداول

 • قیمت اوردنجر در تهران چقدر است؟

قیمت اور دنچر بر پایه ایمپلنت در تهران به عوامل مختلفی بستگی دارد و برای هر فک متفاوت می باشد. این هزینه وابسته به کیفیت روکش و تعداد ایمپلنت مورد استفاده و کاشته شده در فک متفاوت می باشد. البته لازم به ذکر است ایمپلنت در اور دنچر نسبت به قیمت ساخت دندان مصنوعی بالا بوده ، اما قطعا مراجعه کنندگان از انجام این پروسه رضایت بیشتری دارند. علاوه بر آن تعداد عمل های کاشت ایمپلنت داخل لثه بر قیمت این روش بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

 • انجام این نوع پروتز برای چه کسانی مناسب است؟

برخی از افراد که تعداد قابل توجهی از دندان های خود را در، فک های پایین و بالا از دست داده اند؛ می توانند از روش درمانی برای جای گزینی دندان های از دست رفته خود استفاده کنند.

 • آیا درمان بر پایه ایمپلنت درد دارد؟

پس از انجام تمامی مراحل و اتمام کار، امکان وجود یک درد جزئی در چند روز اول وجود دارد، که به مرور زمان کاهش پیدا می کند.

 • اگر پروتز های متکی بر ایمپلنت از دهان خارج نشوند باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

در پاسخ به این سوال دکتر محمد رضا باقری  بهترین متخصص پروتز های دندانی ولنجک و شمال تهران می گویند ، اگر پروتز های اوردنچر از دهان خارج نشوند می توانند باعث به وجود آمدن قارچ می شود.

اگر پروتز ها به صورت دائمی در داخل دهان استفاده شود ، خارج نشود و فرد بهداشت را رعایت نکند باعث جمع شدن  باکتری های زیادی بر روی آن ها می شود که سبب بروز بوی بد دهان ، خشکی دهان ، تولید کم بزاق ، عفونت و زخم می شود که تمامی این موارد در تولید بوی بد دهان بسیار موثراند.

 • مراحل ساخت پروتز ثابت در لابراتواری چگونه است؟

بعد از بررسی های لازم توسط پزشک و همچنین انجام جراحی لازم، به منظور کاشت ایمپلنت ها در لثه، مرحله قالب گیری شروع می شود. در این مرحله قالب گرفته شده از فک و لثه شما به لابراتوار ارسال می شود. پس از گذشت فرایند های لازم، و همچنین ساخته شدن دندان، برای پزشک فرستاده می شود. پروتز ساخته شده، توسط دندان پزشک بر روی ایمپلنت های از قبل کاشته شده قرار می گیرند.

 • تفاوت دندان های مصنوعی و اوردنچر چیست؟

به پروتز های متحرک که تمامی فک بالا و یا فک پایین را می پوشاند، دندان مصنوعی می گویند. دندان های مصنوعی بدون هیچ پایه نگهدارنده، بر روی لثه افراد قرار می گیرد. دندان مصنوعی متحرک و قابل خارج کردن از دهان می باشد.

اما در روش درمان به صورت پروتز متکی بر ایمپلنت، دندان ها بر روی لثه قرار نمی گیرند، بلکه توسطه پایه ای بر روی ایمپلنت های از قبل کاشته شده روی لثه سوار می شوند. به همین دلیل در این روش پروتز در حین غذا خوردن و حرف زدن اصلا جا به جا نخواهند شد.